10/17/2022

5 padomi, kā ietaupīt naudu mājas uzturēšanai

5 padomi, kā ietaupīt naudu mājas uzturēšanai

Visas atbildīgās institūcijas vienbalsīgi sola grūto ziemu, jo cenas uz energoresursiem šogad ir nepieredzēti augstas. Līdz ar to mājokļa uzturēšana var radīt ievērojamus izdevumus. Taču, priekšlaicīgi sagatavojoties un izmantojot dažas gudras stratēģijas, tu varēsi saimniekot gudri un ietaupīt naudu. 

Veido remonta un uzlabojumu fondu

Ikvienam mājīpašniekam būtu noderīgi izveidot mājokļa remonta un uzlabojumu fondu un katru mēnesi to papildināt, lai sakrātu naudu nepieciešamajiem remontdarbiem, jauno mēbeļu un sadzīves tehnikas iegādei vai negaidītiem tēriņiem gadījumā, ja kaut kas izies no ierindas. 

Par atskaites punktu šī fonda apjoma aprēķinam var ņemt paša mājokļa vērtību. Eksperti lēš, ka 1% gadā no mājokļa vērtības, ja runa iet par jaunbūvi, vai >2%, ja mājoklis ir vecāks par 10 gadiem, ir saprātīga summa, ko var paredzēt mājokļa remontam un uzturēšanai. Tas nozīmē, ka, ja tev pieder 45 000 EUR vērts mājoklis, gadā vajadzētu atlikt vismaz 450 EUR vai 38 EUR mēnesī uzturēšanas izmaksām.

Šis uzkrājošais fonds ikdienā var veidoties nemanāmi, bet palīdzēs tev neizjust finansiālo stresu brīdī, kas mājoklī radīsies nepieciešamība pēc kādiem apjomīgiem remontdarbiem vai dārgiem pirkumiem. Viens no vienkāršiem veidiem, kā atlikt naudu mājas uzturēšanai, ir iestatīt automātiskus maksājumus uz krājkontu.

Veic profilaktisko apkopi

Lai novērstu lielākus un dārgākus remontdarbus, regulāri īsteno mājas uzturēšanas pamatdarbus, kas šobrīd var izmaksāt pavisam minimāli, bet, visticamāk, pasargās tevi no lieliem negaidītiem tēriņiem vēlāk.

Piemēram, santehnikas bojājumus bieži vien var novērst, veicot tādus ikdienas darbus kā notekcauruļu tīrīšana, plaisu blīvēšana un ātra noplūžu vai aizsērējumu novēršana. Citi profilaktiskie pasākumi varētu būt dūmu detektora bateriju nomaiņa, savlaicīga pelējuma, rūsas un kaļķakmens noņemšana, sadzīves tehnikas uzturēšana tīrībā, dažāda tipa filtru regulārā tīrīšana un nomaiņa atbilstoši ražotāja rekomendācijām, apkures un ūdensapgādes sistēmu apkope utt.

Neizsauc meistaru pēc niekiem

Darbus, par kuru veikšanu ir kādam jāmaksā, iespēju robežās veic pats. Pat nebūšot celtniekam pēc profesijas, katrs no mums ir spējīgs veikt vienkāršus remontdarbus patstāvīgi - piemēram, aiztaisīt notekcauruli vai atjaunot nolobījušos krāsu uz sienas. Internets ir pilns ar video pamācībām par to, kā veikt dažādus mājas remontdarbus. Tas ir ne tikai labs veids, kā apgūt jaunas prasmes, bet arī lielisks iemesls lepoties par sevi, ka darbu paveici pašu rokām.

Apsverot, vai kādu no remontdarbiem vai mājas uzturēšanas darbiem veikt pašam vai uzticēt uzdevumu meistaram, kritiski izvērtē, cik prasmīgs tu esi un cik viegli tev padodas jaunu prasmju apgūšana. Dažos gadījumos prātīgāk ir tomēr uzticēt darbu profesionālam. Ja radusies nepieciešamība pēc kvalificētas palīdzības, apsver iespējas iztērēt uz kvalitatīvu servisu mazliet vairāk naudas. Bieži vien augstākas izmaksas nozīmē, ka uzņēmumam ir īpašas licences un apdrošināšana, kas padara to par ievērojami drošāku un uzticamāku izvēli, tādējādi, iespējams, pasargājot tevi no nepieciešamības vēlāk pārmaksāt par nekvalitatīva darba rezultātu.

Taupi elektroenerģiju

Līdz ar energoresursu strauju cenu kāpumu, cipari elektrības rēķinos pieaug katru dienu. Lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu mājoklī, jāievēro sekojoši vienkārši likumi:

 • Lieto energoefektīvu tehniku. Uz jebkuras sadzīves tehnikas ir atrodams Eiropas Savienības izstrādāts marķējums, kas norāda uz tehnikas energoefektivitātes līmeni. Lielie burti no A līdz G norāda elektroenerģijas patēriņu – ja marķējums ir A, tas nozīmē, ka ierīce patērēs mazāk enerģijas nekā tāda, kurai ir B, C vai G. Iegādājoties jaunu sadzīves tehniku, noteikti izvēlies ierīces ar mazāku elektroenerģijas patēriņu.
 • Izmanto ekonomiskās spuldzes. Ir vērts parastās spuldzes nomainīt pret ekonomiskajām. Tās gan maksā vairāk, tomēr ilgtermiņa ieguvums būs krietni lielāks. Ekonomiskās spuldzes ietaupa pat 80% elektroenerģijas un kalpo līdz 15 reizēm ilgāk nekā parastās. Turklāt elektroniskās gaismas vietā maksimāli daudz un ilgi izmanto saules gaismu, dienas gaišajā laikā bez nepieciešamības neslēdzot elektronisko gaismu. Un, kad neuzturies kādā telpā, obligāti izslēdz tajā gaismu!
 • Atvieno elektroierīces no strāvas. Visas ierīces, kuras arī pēc izslēgšana nav atvienotas no kontaktligzdas, patērē elektrību. Tāpēc, ja šobrīd neskaties televizoru, neizmanto lādētāju vai nav nepieciešamības pēc dvieļu žāvētāja, ir vērts tos atvienot no kontaktligzdas. Aprēķināts, ka gadā elektroierīces, kas diennaktī ir iespraustas rozetē, patērē līdz pat 70 kWh elektrības. Ietaupot šo daudzumu, katru otro dienu ūdeni elektriskajā tējkannā varēsi vārīt bez maksas.
 • Gatavo ēdienu taupīgi. Gatavojot maltīti uz plīts, pannām un katliem liec virsū vāku – tas ļaus ietaupīt līdz pat 25% elektroenerģijas vai gāzes. Tāpat der pārbaudīt, kāds enerģijas patēriņš ir tavai plītij – vienas no ekonomiskākajām ir atzītas indukcijas tipa elektriskās plītis ar stikla keramikas virsmu. To elektrības patēriņš ir par 50 % mazāks nekā plītīm ar metāla sildvirsmām. Varot ūdeni parastajā vai elektriskajā tējkannā, nelej to pilnu – uzvāri tikai nepieciešamo ūdens daudzumu. Tādējādi tas uzvārīsies daudz ātrāk un rezultātā patērēs mazāk elektrības.
 • Mazgā veļu vēsākā ūdenī. Veļasmašīnā drēbes parasti var izmazgāt arī 40 grādu temperatūrā – tādējādi veļasmašīna patērēs pat divreiz mazāk elektroenerģijas, nekā mazgājot 60 vai 90 grādos.
 • Izmanto elektroenerģijas “lētās” stundas. Aizvien vairāk cilvēku izvēlas dinamisko elektroenerģijas produktu, kur elektrības cena līdz ar biržas cenas svārstībām mainās katru stundu. Tam ir jēga, ja tu spēj pielāgot savu enerģijas patēriņu, tērējot vairāk stundās, kad elektrības cena biržā ir zemāka, un mazāk, kad tā kāpj. Šajā modelī elektrības cena ir cieši saistīta ar sabiedrības paradumiem – kad visi ir mājās un aktīvi darbina elektroierīces, pieaug pieprasījums pēc elektroenerģijas un arī tās cena. Savukārt naktī cena var kristies pat 10 reizes salīdzinājumā ar aktīvākajām dienas patēriņa stundām. Un tas ir izdevīgākais brīdis, kad vari ieslēgt, piemēram, trauku un veļas mašīnu, lai pa nakti tās darbojas, taupot tavu naudu.

Taupi siltumenerģiju

Ja tu dzīvo mājā ar individuālu siltumapgādi, vai dzīvoklī, kurā ir iespēja kontrolēt un patstāvīgi iestatīt apkures intensitāti, tad tev noteikti noderēs sekojoši padomi siltumenerģijas taupīšanai:

 • Vēdini telpas intensīvi, bet ātri. Logs, kas stundām ilgi paliek nedaudz atvērts, nodrošinot svaiga gaisa pieplūdi, ir burtiski vējā izmestā nauda! Labāk un lētāk ir vēdināt biežāk, logu atverot plašāk, bet tikai uz dažām minūtēm. Un uz šo laiku atslēgt termostata ventili uz apkures radiatora. 
 • Nepārkarsē telpu. Dažiem cilvēkiem patīk karsti sakurināti mājokli, bet pēc tam viņi brīnās, ka rēķini par apkuri ir tik lieli. Vienmēr atceries: katrs papildus temperatūras grāds telpā izmaksas apmēram 6% papildus apkures izmaksām.
 • Nelaid siltumu vaļā. Logi un durvis var radīt līdz pat 20% siltuma zudumu. Saviem spēkiem nosiltini logus un durvis, izmantojot labi zināmus paņēmienus, piemēram, logu un ārdurvju spraugas aizlīmē ar speciālu silikona blīvgumiju. Saulainās dienās atstāj atvērtas žalūzijas un visus aizkarus, lai telpa maksimāli uzsiltu no saules gaismas. Vēlams izvēlēties aizkarus un žalūzijas, kas neaizsedz radiatorus, kā arī nenovietot mēbeles uz “siltuma ceļa”. Bet uz nakti nolaid žalūzijas, aiztaisi ciet aizkarus, lai samazinātu siltuma zudumus caur logiem.
 • Aprīko radiatorus ar termoregulatoriem. Tas ļauj iestatīt katrai telpai vēlamu temperatūru, piemēram, dzīvojamai istabai - 23 grādus dienā un 18 grādus naktī, un otrādāk– guļamistabai. Bērnu istabā optimālā temperatūra ir 21 - 23 grādi, bet pagrabu vai katlutelpu vispār nav nepieciešamības sildīt. Kā arī var maksimāli samazināt temperatūru mājokli savas prombūtnes laikā. Tas ļaus ievērojami samazināt apkures rēķinu.