4/21/2023

Finanšu podkāsti, kas palīdzēs tev gudrāk pārvaldīt savas finanses

Finanšu podkāsti, kas palīdzēs tev gudrāk pārvaldīt savas finanses

Lai gan lielākā daļa mācību iestāžu un interešu izglītības programmu vēl aizvien neuzskata par prioritāti mācīt sabiedrībai finanšu pratību, tas nenozīmē, ka nav citu iespēju pilnveidot savas zināšanās personīgo finanšu pārvaldībā pašmācības ceļā. Mūsdienās ir pieejami daudzi bezmaksas resursi, kas var palīdzēt tev viegli izprast šķietami sarežģītas finanšu tēmas. Viens no tiem ir podkāsti par finansēm. Finanšu podkāsti var palīdzēt tev iemācīties pieņemt svarīgus finanšu lēmumus tālredzīgi un pārdomāti. Tajos var saklausīt vērtīgus padomus efektīvai personīgā budžeta plānošanai, parādsaistību pārvaldīšanai, uzkrājumu veikšanai un pat izdevīgai naudas investēšanai. Šeit ir pieci podkāsti, kas sniegs tev nepieciešamās zināšanas un iedrošinās pareizi pārvaldīt savas finanses.

#1. CTRL+S

CTRL+S” ir podkāsts par to, kā nopelnīt, ieguldīt un tērēt naudu pārdomāti. Kaspars Salenieks, Mārtiņš Šmits un Dāvis Freibergs sarunājas par savu pieredzi ar naudu, lai veicinātu brīvākas un atklātākas sarunas par šo, citkārt bieži noklusēto, tēmu. Neizpaliek arī praktiski padomi ikdienai un ļoti cilvēcīgas atzīšanās par to, kā labāk nedarīt. Saturu iespējams baudīt 3 formās – klausoties audio podkāstu, lasot bloga rakstus, kuri sniedz kvalitatīvu teorētisko bāzi un nodrošina atsauces uz būtisku informāciju vai specifiskiem datiem, vai arī sekot līdzi Kaspara Salenieka dienasgrāmatas neformālajiem ierakstiem, kuros viņš dalās personīgajā finanšu pieredzē un sniedz praktiskus, valsts ekonomikas īpatnībās balstītus, padomus par personīgo finanšu pārvaldīšanu.

#2. Investoru klubs

Ja tavs finanšu pratības līmenis ir attīstīts tiktāl, ka visi personīgo finanšu plānošanas un pārvaldīšanas jautājumi jau sen ir atrisināti, un ir apgūta uzkrājumu veikšanas prasme, pateicoties kurai esi sakrājis zināmu kapitālu, lai aizdomātos par naudas līdzekļu investēšanu, tad  “Investoru Klubs” varētu sniegt tev noderīgu informāciju. Portālā un podkāstā ir apskatāmas jaunākās ziņas no akciju tirgiem Latvijā, Baltijā un pasaulē, pieejami analītiskie raksti, padomi un prognozes attiecībā uz sekmīgu investīciju veikšanu, kā arī “Investora Andra investīciju dienasgrāmata”, kas uzskatāmi parāda dažādu investīciju lēmumu atdevi un sekas.

#3. Jautājums. Ieteikums. Risinājums.

Radiostacijas RadioTev diskusiju raidījums “Jautājums. Ieteikums. Risinājums”, ko vada Kristaps Tālbergs, apskata sabiedrībā aktuālas tēmas. Tā, piemēram, šī gada janvāris bija pasludināts par finanšu pratības mēnesi un pieci raidījumi šī mēneša laikā bija veltīti personīgo finanšu efektīvai plānošanai. Tā klausītāju uzmanībai ir pieejamas tēmas par pārtikas budžeta veidošanu, uzkrājumu veikšanu bērna nākotnei, pensijas uzkrājumu, gudrām naudas krāšanas tehnikām un svarīgiem finanšu “drošības spilvena” veidošanas aspektiem. Tāpat raidījumā ir apskatāmas kiberdrošības tēmas – kā pasargāt savus personas datus interneta vidē, kā izvairīties no krāpšanas, neiekrist naudas mūļu lamatās un savlaicīgi atpazīt aizdomīgu finanšu darījumu pazīmes. Diskusijā piedalās pieredzējuši eksperti, atbilstošo nozaru speciālisti, juristi, finansisti, psihologi un valsts iestāžu amatpersonas, kas izskaidro problēmas būtību un sniedz skaidras instrukcijas tās novēršanai.

#4. Sarunas par naudu

Sarunas par naudu” ir podkāsts ar uzņēmēju Leldi Matrozi par un ap finansēm, investīcijām, uzņēmējdarbību, personīgajām finansēm un pašizaugsmi. Podkāsta mērķis ir sniegt klausītājiem zināšanas, izpratni par svarīgiem naudas jautājumiem, investīcijām, biznesu un finansiālās labklājības veicināšanu kopumā. Podkāsta veidotājas misija ir palīdzēt pēc iespējas lielākam cilvēku skaitam izvēlēties par labu sev un saviem sapņiem, uzlabot esošo finansiālo situāciju un būt finansiāli neatkarīgiem. Podkāsta epizodēs Lelde sniedz vērtīgus padomus par to, kā nebūt izšķērdīgam un saglābāt smagi nopelnīto naudu, pamato, kāpēc ir svarīgi veidot uzkrājumus un skrupulozi sekot līdzi saviem tēriņiem, skaidro, kā pareizi likt naudai strādāt un galu galā iemācīties pelnīt vairāk. 

#5. How to Money

Ja ar angļu valodu esi uz "Tu", tad vēl viens finanšu podkāsts, kuru, iespējams, vēlēsies paklausīties, ir “How to Money”. Divi labākie draugi Džoels Larsgārds (Joel Larsgaard) un Mets Altmikss un (Matt Altmix) izklaidējošā veidā apspriež naudas trikus (lifehacks), sniedz viegli īstenojamus finanšu padomus un saprotamā valodā skaidro sarežģītus finanšu terminus, lai palīdzētu klausītājiem ikdienā gudri rīkoties ar savu naudu. Podkāsta jaunākās epizodēs ir ietvertas tādas tēmas, kā parādsaistību sekmīga atmaksa, prasmīga kredītkaršu pārvaldība, tālredzīga budžeta plānošana, mājokļa iegādes finanšu aspekti, kā arī prasmīgas taupīšanas stratēģijas.