6/7/2022

Idejas maciņam draudzīgām vasaras aktivitātēm visai ģimenei

Idejas maciņam draudzīgām vasaras aktivitātēm visai ģimenei

Vasaras brīvlaiku skolēni vienmēr gaida ar sajūsmu. Taču vecāki, īpaši jau jaunāko klašu bērniem, raizējas, ko atvasēm darīt brīvlaikā un kā nodrošināt, lai brīvās dienas tiek pavadītas produktīvi, nevis tikai pie datora. Vecāki lielākoties nevar kopā ar bērnu pavadīt visas brīvlaika dienas, tādēļ aktuāls ir jautājums, kā un kur skolēna ikdienu veidot interesantu un arī saturīgu. Šis jautājums noteikti tiek aplūkots kontekstā ar ģimenes budžeta plānošanu un iespējām iekļauties esošajos ienākumos. Lai atvieglotu vecāku ikdienu vasaras gaidās, mēs esam apkopojuši dažas iespējas, kas palīdzēs optimizēt ģimenes budžetu, un nepārtērēties vasaras brīvlaikā, organizējot ģimenes un bērnu atpūtu.

Taupīga ceļošana

Gandrīz katra ģimene, plānojot brīvlaiku, pirmkārt, vēlas pavadīt laiku kopā. Tāpēc visi ģimenes locekļi, ieskaitot arī pašus mazākos, kaut reizi gadā vēlas aizceļot uz siltajām zemēm. Bet, jo vairāk cilvēku dodas ceļojumā, jo aktuālāks ir budžeta jautājums. Plānojot atvaļinājumu, vispirms vajadzētu izvērtēt galvenos ceļojuma cenu veidojošos faktorus: ceļojuma galamērķi un transportu, ceļojošo pieaugušo personu un bērnu skaitu, viņu vecumu, kā arī to, vai ceļojumu plānosiet paši vai pasūtīsiet to pie ceļojumu organizatora. 

Lai ģimenes ceļojums neizveidotu milzumlielu caurumu budžetā, ceļojiet uz izvēlēto galamērķi ārpus tūrisma sezonas. Tas ļaus jums ievērojami ietaupīt uz aviobiļetēm, naktsmītnēm un pat apskates objektu apmeklēšanas, jo ārpus sezonas cenas vienmēr ir daudz zemākas. Turklāt bērni vieglāk pielāgosies vides maiņai un varēs baudīt patīkamu siltumu, nevis nogurdinošu svelmi. Bet, ja tomēr gribat ar ģimeni izbaudīt izvēlēto galamērķi tās skaistākajā sezonā, rezervējiet ceļojumu savlaicīgi, vismaz deviņus mēnešus iepriekš. Izdevīgākas cenas tūrēm parasti ir uzreiz pēc tūrisma sezonas beigām, tā, piemēram, rudens beigās tu varēsi atrast izdevīgākās cenas uz ceļojumu nākamā gada vasarā. Pirms rezervēt ceļojumu, izvērtē un salīdzini visus piedāvājumus, izvēloties to, kas gan naudas, gan piedāvājuma ziņā visvairāk atbilst tavas ģimenes vajadzībām. Izmanto lēto aviobiļešu meklēšanas servisus, piemēram, www.celotleti.lv, www.letasaviobiletes.lv, www.aero.lv, skyscanner, lai atrastu izdevīgākus piedāvājumus.

Atkarībā no galamērķa, izvēlies atbilstošāko transporta veidu - ja ģimenes kārotais galamērķis neatrodas pārāk tālu, apsver iespēju braukt ar autobusu, tas būs lētāk, nekā lidot ar lidmašīnu, turklāt brauciens būs daudz informatīvāks un noderīgāks, jo pa ceļam būs iespēja ne tikai baudīt citu valstu dabas bagātības, bet arī iepazīt vietējo kolorītu, arhitektūru un attālus apskates objektus, par kuriem nepastāstīs neviens tūrisma ceļvedis.

Izvēloties naktsmītni visai ģimenei izdevīgāk ir meklēt nevis viesnīcas, bet apartamentus par pieejamu cenu vai pat apsvērt iespēju palikt pa nakti kāda vietējā iedzīvotāja izīrētajā dzīvoklī, izmantojot couchsurfing servisus. Tāda veida apartamenti vai atsevišķās valstīs - bungalo tipa mājiņas - vienmēr izmaksās lētāk, nekā ietilpīgi viesnīcu numuriņi, kuros jāizmitina visi ģimenes locekļi. Turklāt ne katras viesnīcas piedāvājumā ir pat četrvietīgie numuriņi, kur nu vēl atrast atbilstošu variantu ģimenei ar 3 un vairāk bērniem. Vēlams, lai tādos apartamentos būtu virtuve, kas ļaus jums gatavot ēdienu pašiem vismaz brokastīs vai vakariņās un nepārtērēties, katru ēdienreizi ēdot restorānos.

Lai atpelnītu vismaz kādu daļu no ceļojumam iztērētas naudas, vari apsvērt domu izīrēt arī jūsu ģimenes mājokli tūristiem savas prombūtnes laikā. Apmaiņa ar mājām šobrīd ir ļoti populāra starp tūristiem visā pasaulē, jo ļauj optimizēt resursus un apceļot vairākas valstis, veltot ceļošanai ļoti nelielu budžetu. 

Pirms doties braucienā, izpēti pieejamās atlaides pašiem mazākajiem ceļotājiem. Dažādās viesnīcās ir noteikts atšķirīgs bērnu vecums, līdz kuram tie tiek uzņemti bez maksas. Parasti bērniem līdz 2 gadiem viesnīcās bezmaksas piedāvā papildus gultiņu, bet lidojumā viņiem nav jāpērk atsevišķa biļete, tas pats attiecas arī uz dažādām izklaides vietām, kurās mazuļiem ieeja ir bez maksas. Izvēloties viesnīcu atvaļinājumam, jāpievērš uzmanību tam, vai ēdināšana, pakalpojumi un izklaide jau ir iekļauta cenā, lai nepārdzīvotu par papildus izmaksām bērnu vaļaspriekiem un gastronomiskām iegribām. Plānojot aktivitātes ceļojuma laikā, primāri izvēlies bezmaksas vai lētus apskates objektus un izklaides iespējas, vai arī izmanto atlaides, ko ārzemēs piedāvā ģimenēm ar bērniem.

Pašvaldību subsidētas vasaras nometnes un pulciņi

Viens no labākajiem veidiem, kā nodarbināt bērnu vasaras brīvlaikā, ir nometnes. Vasaras nometnes tiek organizētas, lai bērniem un jauniešiem būtu iespēja interesanti pavadīt vasaras brīvlaiku, iegūt jaunas prasmes, zināšanas un draugus. Nometnes ir paredzētas dažādām vecuma grupām. Nometņu izmaksas ir atkarīgas no to atrašanās vietas, programmas, tajās plānotajām aktivitātēm, kā arī ēdināšanas un piedāvātajiem sadzīves apstākļiem. 

Ja meklē nometnes budžeta variantu, izpēti, vai pašvaldība, kurā tu dzīvo, nepiedāvā līdzfinansējumu kādām konkrētām bērnu nometnēm. Tā, piemēram, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments (RD IKSD) piedāvā veselu sarakstu ar pašvaldības subsidētām bērnu vasaras nometnēm, kurās līdzfinansējums sasniedz 8-10 EUR uz vienu bērnu dienā. Ja tu dzīvo ārpus Rīgas, pašvaldības līdzfinansēto nometņu sarakstus var meklēt arī savas pilsētas pašvaldības Interneta vietnē, bet visu Latvijas bērnu un jauniešu vasaras nometņu apkopots saraksts ir atrodams Valsts izglītības satura centra mājas lapā nometnes.gov.lv.

Papildus nometnēm, ikvienam Rīgas bērnam ir iespēja saturīgi pavadīt brīvo laiku un atbilstoši savām interesēm apgūt jaunas prasmes un zināšanas, izmantojot Bērnu un jauniešu centru piedāvātās aktivitātes. Pašlaik Rīgā darbojas 8 Rīgas domes finansēti bērnu un jauniešu centri, kas piedāvā iespējas piedalīties dažādās mākslas, sporta, mūzikas, dabaszinību un cita veida nodarbībās bez maksas vai par nelielu līdzmaksājumu. Piedāvājums ir tik plašs, ka noteikti katrs atradīs ko atbilstošu savām interesēm. Līdzīgi bērnu un jauniešu interešu izglītības centri gana kuplā skaitā atrodami arī citos Latvijas reģionos. Informāciju par šādu centru atrašanās vietu un piedāvātajām programmām jāmeklē attiecīgās pilsētas pašvaldības Interneta vietnē.

Bezmaksas izzinošās un aktīvas atpūtas iespējas

Brīvlaika pavadīšana ar bērniem var izvērsties par ģimenes budžetu postošu pasākumu, ja vien tu izvēlies “iemīto taciņu”, apmeklējot klasiskās izklaides vietas, kā kinoteātri, atrakciju parki, izklaides centri, kafejnīcas utt. Taču pastāv arī makam daudz draudzīgākas un interesantākas brīvā laika pavadīšanas alternatīvas, kuras arī neatstās ģimenes locekļus vienaldzīgus. 

  • Brīvdabas parki un dabas takas. Latvijas dabas bagātības ir tik daudzveidīgas un krāšņas, ka tās ir vērts apskatīties pašam un parādīt saviem bērniem. Turklāt to apmeklēšana lielākoties ir absolūti bezmaksas vai par simbolisko summu. Dabas parks Tērvete, Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parks, Kolkas rags, Lielā Ķemeru tīreļa taka, tie ir tikai daži populārākie dabas objekti, ar kuriem sākt. Atrast un apskatīt tos visus tev palīdzēs mobilās aplikācijas Letonika Ceļo un Dodies.lv.
  • Mini zoodārzi un pikniki pie dabas. Daudzās Latvijas pilsētās ir atrodami mini zoodārzi, kur var sastapt gan ierastos mājdzīvniekus, gan arī savvaļā dzīvojošās būtnes. Mazie apmeklētāji būs sajūsmā par to, ka dzīvā daba ir izstieptas rokas attālumā. Tādos kontakta zoo visas mazās radībiņas var pabarot caur iežogojuma restēm, apmīļot un paglaudīt. Dzīvo sapņu dārzs Ādažos un Carnikavā, Safari parks “More”, Mini zoo “Brieži” Stopiņos, atpūtas komplekss “Rakši”, “JuRita” mini zoo Naujenē un daudzi citi piedāvā arī iespēju rīkot pikniku pie dabas zoodārza teritorijā. 
  • Pašdarināta izklaide. Vasara ir labākais laiks, lai ieinteresētu bērnus jautrā un izklaidējošā veidā veikt dažādus dārza un sadzīves darbus. Iesējiet kopā pirmos dārzeņu stādus, izveidojiet un kopiet savu ziedu dārzu, dodaties ogu un augļu “medībās”, pagatavojiet kopā krāsainus desertus un gardus kokteiļus. Tas noteikti dāvās jūsu ģimenei neaizmirstamas emocijas un kopā būšanas prieku. Papildus tam savas ģimenes ikdienu var dažādot ar jautri izglītojošām aktivitātēm - putnu barotavas izveide, burbuļu darbnīca, izzinošie ķīmijas eksperimenti, gleznošana, veidošana no plastilīna vai māla, kinētiskā smilškaste, leļļu teātris u.c. - kas attīstīs tavas atvases talantus un pārvērtīs praktisko zināšanu apguvi par aizraujošu spēli, turklāt ar 0 investīcijām.