7/26/2022

Kā ietaupīt, gatavojot bērnu jaunajam mācību gadam?

Kā ietaupīt, gatavojot bērnu jaunajam mācību gadam?

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu, skolēnu vecākus nodarbina jautājums - kā nopirkt visu bērnam nepieciešamo, neizcērtot pārāk lielu robu ģimenes budžetā? Lai arī valsts nodrošina skolēniem mācību grāmatas un darba burtnīcas, citi mācību piederumi, kancelejas preces un apģērbs var krietni patukšot maciņa saturu. Lai būtu vieglāk atbilstoši saplānot ģimenes budžetu, gatavojoties jaunajam mācību gadam, esam sagatavojuši dažus padomus, kā nopirkt visu nepieciešamo skolas somai taupīgāk.

1. Krājumu revīzija

Pirms doties uz veikaliem, izrevidē iepriekšējā gada skolas piederumu krājumus. Šis padoms īpaši noderēs ģimenēm ar vairākiem skolas vecuma bērniem. Neizlietotas krāsas, flomāsteri, zīmuļi, iesākti bloknoti un pat penāļi var paslēpties visdziļākajos mājas nostūros un izrādīties no jauna noderīgi. Tāpat noteikti apzini radinieku, draugu vai bērnu skolasbiedru vecāku iespējas par zemākām cenām pārdot vai arī atdot skolas lietas, mēbeles vai apģērbu, kas pašiem kļuvušas liekas. Tā ne tikai ietaupīsi naudu, bet arī rīkosies videi draudzīgāk.

2. Pirkumu saraksts un plāns

Izveido plānoto pirkumu sarakstu un sadali to uz vairākiem mēnešiem. ‍Skaidri definē arī budžeta robežas, piemēram, nosaki, ka mēnesī bērna skolas vajadzībām vari atļauties tērēt ne vairāk kā 50 eiro un sāc veikt nepieciešamos pirkumus jau savlaicīgi. Šāda sistēma palīdzēs nepārtērēties un izvairīties no impulsa pirkumiem, kā arī plānveidīgi un apzināti pienākt šopingam. 

Atceries, ka katram pirkumam ir piemērotākais laiks. Tā, piemēram, kancelejas preču iegādi ieplāno septembrī, kad intensīvākais pirms-skolas iepirkšanās laiks vasaras nogalē būs norimies, un virknē veikalu šīm precēm būs atlaides. Ņem vērā, ka bērni un pusaudži diezgan strauji izaug, tādēļ apģērbu un apavus iegādājies pēc iespējas tuvāk mācību gada sākumam, lai būtu pārliecināts, ka tie derēs vēl tuvāko laiku. Savukārt mācību procesam nepieciešamo aprīkojumu - mēbeles, elektroniku u.c. var nomēdīt Melnās piektdienas (novembra pēdējā piektdiena) laikā vai gada lielāko atlaižu periodos. Atlaides ir sezonālā parādība, un katras sezonas beigās, kad veikalu plauktos jau parādās jauns preču klāsts nākamajai sezonai, parasti tiek rīkotas veco kolekciju izpārdošanas, kur kāroto preci var nopirkt ar ievērojamu atlaidi.

Seko līdzi tirgotāju piedāvātajām atlaidēm un akcijām, pievēršot uzmanību arī ārvalstu interneta tirdzniecības platformām. Bieži vien, tieši iepērkoties online, ir iespēja iegādāties preces vislētāk. Taču jāatcerās, ka pasūtījums, kas ir veikts tiešsaistē, jo īpaši no ārzemju veikaliem var tikt piegādāts gana ilgi, tāpēc jo īpaši noderīgi ir plānot pirkumus jau labu laiku iepriekš, lai visu pagūtu saņemt līdz skolas sākumam.

Visizdevīgāk drēbes savai atvasei iegādāties ir outlet tipa un mazlietoto apģērbu veikalos, tostarp ir vērts izpētīt piedāvājumu Andele Mandele, Facebook Marketplace un citās “tautas tirgošanās” platformās,  kur var pa lētām naudiņām iegādāties ne tikai apgērbu, bet arī datorkrēslus, mācību galdus, skolas piederumus un citas skolēnam noderīgas mantas.

3. Cenu salīdzināšana

Ja tev ir laiks, izmanto to, lai izpētītu, kuri veikali piedāvā bērnam nepieciešamos mācību līdzekļus un piederumus lētāk. Atceries, ne vienmēr rakstāmlietas izdevīgāk pirkt grāmatnīcā - ir vērts apmeklēt saimniecības preču veikalus, vairumtirdzniecības bāzes, kā arī izdevēju un ražotāju veikalus. Izmanto kādu no cenu salīdzināšanas rīkiem, piemēram, “Kurpirkt.lv“ vai “Salidzini.lv”, kas palīdzēs atrast labāko piedāvājumu interneta veikalos. Kā arī ir vērts apsvērt iespēju iegādāties skolas piederumus hipermārketos, nevis specializētajos kancelejas preču veikalos vai grāmatnīcās, kur cenas var būt daudz izdevīgākas, it īpaši hipermārketa lojalitātes programmas dalībniekiem.

4. Pērc vairumā un sadali izdevumus

Pērkot lielākus rakstāmlietu, burtnīcu, zīmēšanas un citu rokdarbu piederumu iepakojumus, ietaupīsi uz katru nopirkto vienību. Latvijā ir vairākas kancelejas vairumtirdzniecības preču bāzes, piemēram, “Freko”, “Ūpis” un “Charlot”, bet lielāki iepakojumi izmaksās lētāk jebkurā veikalā. Ja tev ir kupla ģimene, tad šis noteikti ir labs risinājums, lai ar skolas lietām apgādātu visus bērnus. Ja ģimenē ir tikai viens skolēns, tad var apvienoties ar vairākām ģimenēm, citiem klases vecākiem un kopīgi iegādāties nepieciešamās lietas vairumā par izdevīgākām cenām.

5. Saglabā stingru nostāju

Bieži vien mazie skolēni ļoti vēlas jaunu somu vai penāli tikai tāpēc, ka vecais ir apnicis. Ja ģimenei šobrīd ir ierobežots budžets, saglabā stingrību un pērc tikai lietas, kas tiešām nepieciešamas. Ja tomēr ir objektīva nepieciešamība iegādāties ko jaunu, ierosini ka šo mantu bērns lietos vismaz divus vai trīs gadus - un atgādini par to nākamā mācību gada sākumā. Tādējādi arī jaunākie bērni mācīsies saprast naudas vērtību un nepieciešamību saprātīgi plānot iepirkšanos bez liekas izšķērdības. Tādējādi tu ieliksi savas atvases zemapziņā finanšu prātības pamatus.

Lai rastu kompromisu, piedāvā bērnam kopīgi izdekorēt vai pārveidot vecos skolas piederumus - penāli, mugursomu, sporta apavus, ūdens pudeli -, piešķirot tiem jaunu “rozīnīti”. Dekorēšanas ideju ir neskaitāmi daudz, turklāt tā ir lieliska iespēja apvienot patīkamo ar lietderīgo, kvalitatīvi, jēgpilni un jautri pavadot laiku kopā ar bērnu. 

6. Palīgrīki taupīgiem pirkumiem

Mūsdienās visiem ir pieejamas tehnoloģijas ērtai izdevumu kontrolei. Eksistē dažādas aplikācijas, kas palīdz sevi disciplinēt, dzīvot taupīgāk un iekrāt naudu kādam mērķim. Piemēram, naudas pārvaldīšanas aplikācijas Spendee, MoneyLover vai YouNeedABudget noderēs vēl ilgi pēc 1.septembra, jo ļaus ērti sekot līdzi saviem izdevumiem dažādās kategorijās un novērtēt, kurās dzīves jomās tu līdz šim esi dzīvojis pārāk izšķērdīgi. Piemēram, pirms skolas lietu iepirkšanās drudža aplikācijā norādi maksimālo summu, ko vari atļauties iztērēt, un nepārsniedz to.

Katrai ģimene ir unikāla, tāpēc nav vienas ideālās taupības receptes, kā apgādāt atvases ar skolai nepieciešamajām precēm. Taču vienmēr labi darbosies taktika pirkumus veikt pārdomāti un laicīgi, vispirms apsverot dažādas iespējas ietaupīt. Vienam tā būs izdevumu kontrolēšanas aplikācija, citam - pacietīga piedāvājumu salīdzināšana dažādos veikalos un interneta vietnēs, bet vēl cits skolas lietu sagādāšanai pienāks radoši un varbūt pat atklās sevī kādu jaunu talantu!