2/4/2022

Kā inflācija var ietekmēt Tavu aizdevumu?

Kā inflācija var ietekmēt Tavu aizdevumu?

Inflācija ir ekonomisks termins, ko, iespējams, esi dzirdējis politiskajās un finanšu ziņās. Tas attiecas uz pakāpenisku preču un pakalpojumu cenas pieaugumu, kas sekmē valūtas  vērtības samazināšanos. Iespējams, esi to pamanījis arī savā ikdienā – pieaugot degvielas un elektroenerģijas cenām, arī patēriņa preces kļūst dārgākas, kā rezultātā par 10 EUR vairs nevar nopirkt tikpat daudz, kā iepriekš.

Protams, inflācijai nav tiešas ietekmes uz kredītvēsturi, kredītreitingiem vai Tavu spēju saņemt aizdevumu. Bet inflācijas ietekme uz aizdevumu var būt arī netieša, atkarībā no tā, kā mainījās Tavas mājsaimniecības budžets inflācijas dēļ. 

Kā tad inflācija un aizdevums var būt savstarpēji saistīti?

Ja ikdienas nepieciešamības preču cenas pieaug līdz tādam līmenim, ka esi spiests izvēlēties starp pārtikas preču iegādi vai ikmēneša kredīta maksājuma veikšanu, var rasties situācija, kad kredītsaistību atmaksu atliec vai nokavē. Savukārt kavētie kredīta ikmēneša maksājumi var sabojāt Tavu kredītvēsturi.

Turklāt, ja papildus debetkartei, uz kuras Tev tiek ieskaitīta alga, izmanto arī kredītkartes, lai segtu izdevumus, kurus Tavi ikmēneša ienākumi nevar pilnībā segt, ir jārēķinās ar to, ka kredītkartes limita palielināšana un naudas izmantošanas paradumi arī var ietekmēt Tavu kredītreitingu.

Kredītsaistību gudra pārvaldība inflācijas laikā


Rūpīgi izvērtē lielu pirkumu veikšanas nepieciešamību. Inflācijas laikā cenas strauji kāpinās, ienākumu līmenim īpaši nemainoties. Naudas vērtības kritums noved pie tā, ka atsevišķajos preču segmentos veidojas neadekvāts sadārdzinājums. Tā, piemēram, inflācijas laikā nav ieteicams pirkt automašīnu un nekustāmo īpašumu, jo beigās sanāks daudz pārmaksāt abos gadījumos - ja veic pirkumu uzreiz vai noformē kredītu. Labāk ir pagaidīt, kad cenas stabilizēsies un arī Tavas finansiālās iespējas būs labāk prognozējamas. Toties inflācija ir labs laiks, lai apsvērtu pārdot, teiksim, ģimenes otro mašīnu vai, piemēram, izīrēt dzīvokli. Jo tirgus pieprasījums jau nemazinās, bet tā ir iespēja nopelnīt vairāk, nekā bija iespējams līdz šim.


Kad Tavi rēķini ir apmaksāti un citas galvenās finanšu prioritātes ir segtas, apsver iespēju izmantot daļu no atlikušiem ienākumiem, lai veiktu kredītsaistību nomaksu uz priekšu. Kamēr patēriņa cenas pieaug, esošo parādsaistību izmaksas (kredīti un kredītkartes ar fiksētām procentu likmēm) – procentu likmes, komisijas maksas utt. – paliek stabilas, tāpēc to savlaicīga nomaksa var būt labs līdzekļu izlietojums. Turklāt kopējo saistību samazināšana var uzlabot Tavu kredītreitingu.


Nepieciešamības gadījumā nekautrējies lūgt pēc palīdzības


Ja pieaugošās cenas palielina Tavu mājsaimniecības izdevumus tiktāl, ka Tev rodas nopietnas grūtības ar aizdevuma ikmēneša rēķinu apmaksu, nebaidies uzsākt dialogu ar savu kredītdevēju par iespējamiem situācijas risinājumiem. Atbildīgs kredītdevējs ir ieinteresēts, lai klients spētu nokārtot savas kredītsaistības, tāpēc visticamāk piedāvās Tev variantu, kas būtu abpusēji izdevīgs. Bet ja kredītdevējs, individuāli izvērtējot Tavu gadījumu, nevar piedāvāt risinājumu, kas Tevi apmierina, apsver iespēju vērsties pie sertificētā kreditēšanas konsultanta, lai saņemtu padomu un palīdzību saistībā ar budžeta plānošanu, kā arī parādsaistību prioritāšu noteikšanu. Ja nepieciešams, konsultants var palīdzēt Tev uzsākt sarunas ar kreditoriem par ikmēneša maksājumu atvieglošanu. Finansiālo palīdzību var meklēt arī dotāciju vai valsts pabalstu veidā, ja esi kādā no atbalsta saņemšanas grupām.


Latvijā atkarībā no kreditēšanas līguma veida, tiek piedāvātas sekojošas iespējas tikt galā ar kredītsaistību atmaksas grūtībām:

  • Aizdevuma atmaksas datuma maiņa – šis risinājums ir piemērots, ja mainās klienta algas, pabalstu vai citu ienākumu saņemšanas datums;
  • Aizdevuma termiņa pagarināšana – tas samazinātu ikmēneša aizdevuma maksājumus, taču jāraugās, vai termiņa pagarināšana nesekmēs ievērojamu kredīta izmaksu sadārdzinājumu uz ikmēneša procentu rēķina;
  • Kredīta brīvdienas jeb aizdevuma pamatsummas atlikšana – noteiktu laiku ir iespēja maksāt tikai procentus no kredīta summas, neveicot ikmēneša aizdevuma maksājumus;
  • Īstermiņa saistību pievienošana ilgtermiņa saistībām – tā ir iespēja samazināt kopējo saistību ikmēneša maksājumu, jo īstermiņa saistību atmaksas termiņš tiek pagarināts, bet procentu likme - samazināta;
  • Kredītu apvienošana – visu esošo īstermiņa kredītu apvienošana vienā kredītā, kas ļautu pārskatīt procentu likmes un uzstādīt jaunu vienoto likmi visu esošo aizdevumu kopsummai.


Kaut gan inflācijai nav tiešas ietekmes uz Tavām kredītsaistībām, taču brīdī, kad cenas strauji pieaug, izsvērtu finanšu lēmumu pieņemšana var palīdzēt Tev ne tikai sekmīgi tikt galā ar saistību atmaksu, bet arī izveidot vai uzturēt spēcīgu kredītreitingu, lai Tu varētu aizņemties naudu, kad tā nākamreiz būs patiešām nepieciešama.