6/21/2022

Kā noteikt finanšu mērķus, kurus ir iespējams sasniegt

Kā noteikt finanšu mērķus, kurus ir iespējams sasniegt


Katram no mums kādreiz ir bijusi nepieciešamība optimizēt savus finanšu līdzekļus. Mērķi tam varētu būt ļoti atšķirīgi, sākot no tieksmes iemācīties vienmērīgi mēneša laikā sadalīt savus ienākumus, lai nesanāktu dzīvot uz parāda, beidzot ar vēlmi sakrāt naudu kādam lielākam pirkumam. Lai to izdarītu, nepieciešams sastādīt budžetu plānu un ilgstoši pieturēties pie tā, bet to spēj tikai patiesi disciplinēti un augsti motivēti cilvēki, jo parasti tas ir pārāk ierobežojošs. Nenoliedzami, budžeta plāns prasa upurus un tas var ļoti ātri apnikt, jo īpaši tad, ja ceļā uz nospraustiem finanšu mērķiem nesaņem atdevi. Problēma ir tā, ka bez jēgpilniem finanšu mērķiem un pārdomātas budžeta stratēģijas ir viegli iestrēgt. Šajā rakstā uzzināsi, kā noteikt finanšu mērķus, kurus ir iespējams sasniegt.

Kas ir finanšu mērķi?

Finanšu mērķi ir ar naudu saistīti mērķi, kurus vēlies sasniegt, piemēram, gada laikā nopelnīt deviņus tūkstošus eiro vai ietaupīt un atlikt 50 eiro mēnesī. Tomēr finanšu mērķi var būt arī tādi mērķi, kuru sasniegšanai ir nepieciešama nauda, piemēram, sakrāt hipotekārā kredīta pirmai iemaksai vai apmaksāt iecerēto ceļojumu. Precīzi nosakot mērķi, kur vēlies novirzīt naudu, tu varai izstrādāt plānu, kā iegūt tam nepieciešamos līdzekļus.

Pastāv divu veidu mērķi:

  • Īstermiņa mērķi - tie ir tādi, kurus vēlies sasniegt drīzumā, gada laikā vai īsākā periodā. Piemēram, atlikt 50 eiro mēnesī savam “ārkārtas fondam”, atmaksāt pilnu jaunā telefona cenu, kas ņemts uz nomaksu, sakrāt naudu ceļojumam, nopirkt divriteni, apmaksāt kulinārijas meistarklasi u.tml.
  • Ilgtermiņa mērķi - šiem ir nepieciešams atkāpties soli atpakaļ, lai paraudzītos uz plašāku perspektīvu. Tie var ietvert mērķus, kurus vēlies sasniegt divu gadu laikā, līdz pat 50 gadiem nākotnē. Tā var būt, piemēram, naudas atlikšana 3. pensiju līmenim, lai savlaicīgi parūpētos par komfortablu dzīvi vecumdienās, vai uzkrājošās apdrošināšanas iemaksas bērnu nākotnei, lai apmaksātu viņu tālāko izglītību, vai uzkrājumu veikšana pamatkapitālam, lai uzsāktu savu biznesu.

Nosakot mērķus, ir lietderīgi kombinēt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa mērķus. Var būt grūti katru dienu turpināt strādāt, lai sasniegtu mērķi, kas ir 30 gadu attālumā. Tomēr, ja strādāsi pēc secīga plāna, kurā apvienoti iknedēļas, ikmēneša un ilgtermiņa mērķi, procesā tev būs iespēja redzēt un sajust atdevi no pakāpeniskās mērķu sasniegšanas, kas motivēs tevi turpināt darbu.

Finanšu mērķu noteikšana

Ja tavi mērķi nesakrīt ar to, kas tev patiešām ir nepieciešams, tu, visticamāk, nepieturēsies pie tiem ilgtermiņā un upurēsi tos pie pirmām grūtībām. Atceries, ka tas, ko tu vēlies, ne vienmēr ir tas, kas tev ir nepieciešams. Tāpēc, nospraužot finanšu mērķus, atliec malā sapņus un iegribas, atstājot tikai pašas svarīgākās, racionālākās un, pats galvenais, sasniedzamas lietas.

Labākie mērķi ietver personisku un sirsnīgu "kāpēc", kas tiem piešķir jēgu un nozīmi. Atbilde uz  tavu personīgo "kāpēc" palīdz pārvarēt ieraduma veidošanas sākuma posmus un mērķa sasniegšanas grūtākos periodus, jo tas ir pastāvīgs atgādinājums, kāpēc tu to dari. Finanšu mērķiem nav jābūt ārkārtīgi grandioziem, kuru sasniegšana prasa lielus upurus un pārāk ierobežojošus rāmjus. Ja vien mērķis tev ir patiešām svarīgs, tas ir atbilstošs. 

Domājot par finanšu mērķiem, pirmkārt uzskaiti visas lietas, ko ceri sasniegt dzīvē. Sāc ar lielām lietām, kuru sasniegšanai ir nepieciešamas mazākas plānveidīgas aktivitātes. Ir jānoskaidro, cik izmaksās katra tava mērķa sasniegšana. Tas var prasīt nelielu izpēti un vienkāršu matemātiku. Pamatojoties uz taviem ikmēneša ienākumiem un izdevumiem, ir jāizveido plāns, kas palīdzēs saprast kā un kad tu varēsi sasniegt savu mērķi. 

Piemēram, tu vēlies līzingā iegādāties mašīnu, kura maksā 4 000 EUR, bet, ņemot vērā visus pārējos ikmēneša tēriņus, mēnesī vari atļauties maksāt ne vairāk kā 80 EUR. Izmantojot aizdevumu salīdzināšanas rīkus, tev jāatrod sev izdevīgākā procentu likme un ērtākais aizdevuma atmaksas termiņš. Tā, piemēram, ar 18% likmi gadā, maksājot 80 EUR mēnesī, kāroto mašīnu tu varēsi atmaksāt pēc 5 gadiem. Tātad plānā uz nākamajiem 5 gadiem ir katru mēnesi ietaupīt kā minimums 80 EUR, ko novirzīt līzinga ikmēneša maksājumam.

SMART princips

Lieliska sistēma, ko izmantot, veidojot finanšu mērķu plānu, ir pārliecināties, lai tie būtu SMART. Tas ir akronīms, kas saka, ka katram tavam mērķim jābūt konkrētam (Specific), izmērāmam (Measurable), sasniedzamam (Achievable), atbilstošam (Relevant) un noteiktam laikā (Time-bound). Piemēram, tu vēlies izveidot savu “ārkārtas fondu” neparedzētiem tēriņiem. Ja tu piemērotu SMART principu, tas izskatītos šādi:

  • Konkrēts: es vēlos izveidot “ārkārtas fondu” 600 EUR apmērā.
  • Izmērāms: Es gribu ietaupīt 600 eiro gadā, kas ir 50 eiro mēnesī un 1,5 eiro dienā.
  • Sasniedzams: Ņemot vērā visus manus ikmēneša ienākumus un atņemot no tiem visus obligātus izdevumus (kredītu maksājumi, īres maksa, komunālie pakalpojumi, ēdiens, transports, apģērbs, ārstniecības izdevumi utt.) manā budžetā paliek brīvie līdzekļi 150 EUR apmērā, kas ļauj man atlikt vēlamo summu. 
  • Atbilstošs: Saskaņā ar maniem ienākumiem un izdevumiem pēdējā gada laikā man vajadzētu būt spējīgam sasniegt šo mērķi.
  • Noteikts laikā: Gada laikā vēlos ietaupīt 600 EUR, piecu gadu laikā ne mazāk kā 3 000 EUR.

Pārliecinoties, ka katrs no taviem mērķiem atbilst SMART principam, vari izveidot plānu, kā reāli sasniegt sarakstā iekļautos mērķus. Pēc tam tev būs jāpilda plāns, jāseko līdzi sasniegtajam progresam un obligāti jāatzīmē uzvaras. Nekautrējies apbalvot sevi ikreiz, kad sasniedz kārtējo mazo vai lielo mērķi, tas sniegs tev morālo gandarījumu un motivēs turpināt tiekties pēc turpmākajiem sasniegumiem. 

Padari savus ikdienas mērķus labi redzamus, lai tie paliktu uzmanības centrā. Piemēram, izvieto tos uz ziņojumu dēļa, pieraksti plānotājā, datora piezīmēs, kas atspoguļojas uz Desktop vai atgādinājumos kalendārā. Tas ieviesīs zināmu disciplīnu un neļaus tev atkāpties no iecerētā. 

Lai gan budžeta plānošana bieži vien tiek vērtēta negatīvi, ja to dari, lai radītu tādu nākotni, kādu patiešām vēlies, šī nodarbe vairs neliksies tik apgrūtinoša. Īstenojot plānu, tu katru dienu pieņemsi daudzus mazus, bet stratēģiskus lēmumus, kas pakāpeniski novedīs pie tavu sapņu īstenošanas. Turklāt, izkārtojot īstermiņa un ilgtermiņa mērķus, katrā no plāna posmiem tu redzēsi un sajutīsi atdevi, kas iedvesmos un sniegs jaunus spēkus ceļā uz lielo mērķi.