5/21/2024

Noderīgi rīki un vietnes pārdomātai un taupīgai ceļošanai

Noderīgi rīki un vietnes pārdomātai un taupīgai ceļošanai

Atvaļinājumu sezona ir tepat aiz stūra, un daudzi no mums steidz plānot ilgi gaidīto un pelnīto atpūtu. Sākot ar ceļojumu galamērķiem, apskatāmajiem objektiem un kultūrvietām un beidzot ar naktsmītnēm un maltītēm – atbildīgam ceļotājam ir jāparūpējas par tik daudz dažādām niansēm. Ikvienam zināms, ka plānošana prasa lielu piepūli, daudz laika un resursu, jo sevišķi, ja ceļo visa ģimene, tomēr tieši plānošana var palīdzēt ietaupīt. Par to, kā parūpēties, lai atpūta izmaksātu mazāk, bet iegūtie iespaidi paliktu atmiņā uz mūžu, vairāk šajā rakstā.

Pieturēšanās plānam – iespēja ieekonomēt

Plānošana ir atslēga, vai ne? Tomēr ir tikai pašsaprotami ceļojuma laikā dažkārt ļauties vilinājumam – iegriezties kādā pilsētā, kas sākotnēji nebija maršrutā, nobaudīt vietējo virtuvi skaistā restorānā, ko arī nebija paredzēts apmeklēt. Diemžēl tieši šādas impulsīvas nobīdes no “plāna” var rezultēties papildu izdevumos. Šo izaicinājumu vismaz daļēji var palīdzēt risināt kāds no ceļojumu maršrutu plānošanas rīkiem, piemēram, plaši pazīstamais TripAdvisor vai straujo popularitāti ieguvušās lietotnes Travel Mapper un Wanderlog. To funkcionalitāte ļauj ne vien saplānot katras ceļojuma dienas plānu, maršrutu un apskatāmos objektus, padalīties ar plānu ar ceļojuma biedriem, bet arī vienuviet glabāt lidojumu biļetes, apskates objektu ieejas kartes un naktsmītņu rezervācijas.

Tāpat aizvien vairāk ceļojumu plānošanas lietotņu piedāvā iespēju fiksēt izdevumu plūsmu, ir arī atsevišķi rīki, kas paredzēti tikai šim mērķim. Izmantojot šādus gudros “palīgus”, nākamo braucienu plānošanā būs iespējams izvērtēt, uz kurām pozīcijām citā reizē iespējams ietaupīt vai tieši pretēji – atvēlēt lielāku budžetu.

Starp citu, ceļošanas entuziasti norāda, ka tieši iepriekšēja budžeta definēšana visiem ar ceļojumu saistītajiem izdevumiem (transportam, naktsmītnēm, izklaidei u.c.) var palīdzēt izvairīties no liekiem tēriņiem. Kāda ceļojumu bloga autore norāda, ka ideālais budžeta sadalījums ceļojumam ir šāds:

• ēdiens un dzērieni – 24%;

• lidojumi – 20%;

• naktsmītņu izdevumi – 15%;

• transports un pārvietošanās – 14%;

• aktivitātes un ekskursijas – 12%;

• iepirkšanās un suvenīri – 5%;

• izdevumi pirms ceļojuma – 5%;

• neparedzēti/ārkārtas izdevumi – 5%.

Sabiedriskais transports kā lētāka un ilgtspējīgāka alternatīva

Aktīvākiem ceļotājiem atvaļinājums ir laiks, kad ir vēlme iegūt pēc iespējas vairāk iespaidu, apskatīt izvēlētā galamērķa arhitektūras un kultūras pērles, tvert vietējo atmosfēru. Lai gan pārvietošanās ar kājām ir ekonomiskākais veids, kā to izdarīt, tam diemžēl ir vairāki ierobežojumi. Dienvidu valstīs tā var būt augstā gaisa temperatūra, tāpat pēc garākām pastaigām pašsaprotami rodas nogurums, bet citreiz apskatāmie objekti vienkārši atrodas tālu viens no otra. Tādēļ, iespējams, labākā opcija būs izmantot sabiedrisko transportu, kur talkā nāk visiem labi pazīstamā Google Maps lietotne. Pēdējos gados īpaši attīstīta tieši šī lietotnes sabiedriskā transporta savienojumu un plānošanas funkcionalitāte, turklāt ne vien Eiropā, bet arī citviet pasaulē. Vietējos sabiedriskā transporta operatorus gan būs jāmeklē pašiem atkarībā no tā, uz kurieni plānots doties.

Runājot par Eiropu, ceļotājiem ir paveicies, jo eksperti īpaši uzsver sabiedriskā transporta augsto kvalitāti un pieejamību. Jāatgādina, ka taupīgam ceļotājam pirms brauciena noteikti ir vērts izpētīt, vai un kādi braukšanas maksas atvieglojumi pieejami attiecīgajā galamērķī, jo nereti cenu atšķirības ir ievērojamas. Un tas attiecas ne vien uz studentiem vai personām ar invaliditāti, nereti krietni izdevīgāk ir iegādāties, piemēram, ģimenes biļeti, ja ceļojat ar tuviniekiem, vai abonementa tipa biļeti, kas darbosies visa ceļojuma laikā.

Ja tomēr plānoti garāki pārbraucieni starp pilsētām vai pat valstīm, ceļotājiem ir pieejamas neskaitāmas automašīnu nomas opcijas. Bieži vien automašīnas nomāšana ir no loģistikas viedokļa ērtāka un arī ģimenēm draudzīgāka. Piedāvājumi ir daudz un dažādi, sākot no koplietošanas auto risinājumiem kā SHARE NOW, Zipcar un beidzot ar ilgstošas transporta nomas iespējām (SIXT, Europcar). Jāatceras, ka nenāks par ļaunu pirms brauciena iepazīties ar ceļa nodevas nosacījumiem, sevišķi tūristu pieprasītākajos galamērķos. Ar ceļa nodevas nosacījumiem braucieniem Eiropas valstīs iespējams iepazīties šeit.

Nepārmaksāt par naktsmītni un atpūsties nedaudz citādāk

Lai gan izmaksas par naktsmītnēm ir viena no finansiāli ietilpīgākajām pozīcijām, ceļotāji, jo sevišķi līdz ar tādu tiešsaistes naktsmītņu rezervēšanas servisu kā Booking, Airbnb un Vrbo uzplaukumu, mēdz piemirst, ka ir pieejamas alternatīvas. Alternatīvas, kas ir makam draudzīgākas, bet piedāvā saņemt tikpat kvalitatīvu atpūtas pieredzi, iegūt jaunus kontaktus un izbaudīt galamērķi visā tā krāšņumā.

Viena no šādām iespējam ir nakšņošana pie vietējiem iedzīvotājiem, kuri iesaistījušies tā saucamajā couch surfing iniciatīvā. Savā būtībā tas ir serviss, kurā cilvēki no visas pasaules piedāvā ceļotājiem īslaicīgu naktsmītni – vietu vai istabu, kura tajā brīdī mājā vai dzīvoklī ir brīva un pieejama. Ja ir vēlēšanās paeksperimentēt un iegūt neatkārtojamu pieredzi, šādu naktsmītņu meklējumos ceļotājiem var noderēt tādas platformas kā Couchsurfing, BeWelcome vai Trustroots. Savukārt ceļotājiem ar personīgo auto vai kemperi iesakām savlaicīgi ieplānot palikšanas vietas, iepazīstoties ar piedāvājumu, piemēram, Camping.info vai  Camperguru, jo par daudzām kempinga vietām nav jāmaksā vai tās ir pieejamas vien par dažiem eiro.

Veselības aprūpe, mobilie dati un tulkojumi

Lai ceļojums būtu izdevies, ir jāpatur prātā tik daudz un dažādas nianses. Piemēram, ja savu nākamo atpūtu plānojat Eiropas Savienībā, jāņem vērā, ka ikviens ceļotājs var pieteikties un izveidot savu Eiropas veselības apdrošināšanas karti. Tā sniedz iespēju saņemt nepieciešamos medicīniskos pakalpojumus tādā apjomā, kā tos saņemtu savā mītnes valstī. Tomēr ir ļoti ieteicams parūpēties par ceļojuma apdrošināšanu, kas sniegs papildu drošības sajūtu.

Mūsdienās, atpūšoties ārzemēs, interneta pieejamība ir kļuvusi par neatņemamu brauciena sastāvdaļu. Lai gan publiskajās vietās aizvien plašāk kļūst pieejams Wi-Fi, ir situācijas, kad ar to nepietiek. Te talkā nāks eSIM kartes un mobilo datu lietotnes kā Airalo, Maya, MobiMatter, kurās iespējams iegādāties gan mobilos datus, gan vietējo tālruņa numuru.

Visbeidzot svarīga ir arī prasme komunicēt ar vietējiem – veicot pasūtījumu kafejnīcā, cenšoties precizēt lokāciju vai, piemēram, norēķinoties tirdzniecības vietās. Līdz ar mākslīgā intelekta attīstību, ceļotājiem kļūst pieejami dažādi inovatīvi tulkošanas rīki, piemēram, Instant Voice Translate. Šī bezmaksas lietotne piedāvā iztulkot ar balsi ierunāto tekstu kādā citā valodā. Kurpretim, ja nepieciešams kvalitatīvs teksta tulkojums, iespējams izmantot jau pazīstamo Google Translate, Latvijā radīto Hugo.lv vai sarežģītākiem tekstiem – Deepl.com.