5/5/2022

Padomi taupīgai ceļošanai

Padomi taupīgai ceļošanai

Lai arī ceļošana mūsdienās ir vienkāršāka nekā jebkad iepriekš, tomēr daudzi vēl joprojām uzskata, ka ceļošana nozīmē visu gada laikā veikto uzkrājumu iztērēšanu un bez tūkstošiem eiro nekur tālu tikt nav iespējams. Taču ir vairāki veidi, kā ceļošanu padarīt daudz pieejamāku un lētāku. Pieņemot lētākas izvēles un praktiski pieejot ceļojuma plānošanai, ceļojums ne vien izmaksās mazāk, bet bieži vien tieši tas arī sniedz vērtīgu pieredzi un padara ceļojumu interesantāku. Šajā rakstā esam apkopojuši dažus padomus, kuri palīdzēs tev ietaupīt naudu ceļojuma laikā.

1. Izvēlies izdevīgāko transporta līdzekli

Braukt ceļojumā ar autobusu ir lētāk nekā ar lidmašīnu. Ja esi gatavs ceļojumam veltīt vairāk laika, tad noteikti ieteicama ir braukšana ar autobusu. Turklāt šī brauciena laikā iespējams redzēt daudz skaistu ainavu un patiesi izbaudīt citas valsts dabas bagātības.

Esot svešā pilsētā, ērtāk un ātrāk, protams, ir pārvietoties ar takša palīdzību, taču tas ir dārgi pat ja izvēlēsies lētākos takšu servisus, kā Uber. Ja gribi ietaupīt, vislabāk ir pārvietoties pa pilsētu ar sabiedrisko transportu, laicīgi izpētot tā maršrutus, grafikus un cenas. Daudzās valstīs izdevīgākais transports ir metro. Ja attālums nav pārāk liels, pārvietoties var arī ar riteni vai elektrisko skrejriteni, kuri ir plaši pieejami uz nomu. Neizslēdz arī iespēju pastaigāties pa pilsētu kājām, jo tad ir lielāka iespējamība detalizēti iepazīties ar arhitektūru, izbaudīt vietējo kultūru un atmosfēru.

2. Izvairies no papildus maksas lidojuma laikā

Ja tomēr tavs galamērķis nav ar zemes transportu sasniedzams, un esi izvēlējies lidot ar lidmašīnu, pirms iegādāties aviobiļetes, izpēti visus izdevīgākus piedāvājumus - atlaides, akcijas, karsto jeb “pēdējā brīža” lidojumu iespējas utt. Izmanto lēto aviobiļešu meklēšanas servisus, piemēram, www.celotleti.lv, www.letasaviobiletes.lv, www.aero.lv, skyscanner, lai atrastu izdevīgākus piedāvājumus. Kā arī savlaicīgi padomā par apdrošināšanu ceļojuma laikā. Vietnē www.manapolise.lv var salīdzināt dažādu kompāniju apdrošināšanas piedāvājumus un izmaksas, taču ir pieejama arī bezmaksas veselības apdrošināšana, ja tavs galamērķis atrodas Eiropas Savienības teritorijā - Eiropas veselības apdrošināšanas karte.

Turklāt, centies izvairīties no papildus izmaksām lidojuma laikā, piemēram, ņem līdzi tikai atļauto bagāžas daudzumu, kas ietilpst biļetes cenā, lai nebūtu jāpiemaksā. Tāpat ir vērts padomāt par nelielu uzkožu līdzņemšanu, jo lidmašīnā piedāvātais ēdiens ir izpelnījies ne to pašu labāko reputāciju ne vien ēdiena garšas, bet arī tā augstās cenas dēļ.

3. Nepārmaksā par naktsmītni

Lai arī palikt pa nakti skaistā un izsmalcinātā pieczvaigžņu viesnīcā ir ļoti kārdinoši, domājot kritiski, viesnīcās ceļojuma laikā pa lielam tu pavadīsi tikai naktis un agrās rīta stundas. Tāpēc, izvēloties naktsmītni, domā praktiski, par prioritātēm izvirzot numuriņa ērtību un tīrību, ēdienreižu skaitu un kvalitāti, un citus pirmās nepieciešamības kritērijus, bez kuriem konkrētajā ceļojumā nevarēsi iztikt.

Lētākais un ieteicamākais veids, kā ceļošanas laikā nakšņot ir palikt vidējās klases viesnīcās, vai pat hosteļos, ja tev nav nekas pret kaimiņiem guļamistabā un koplietošanas virtuvi un labierīcībām. Vai arī izmanto “couchsurfing” servisus jeb iespēju apmesties pie vietējiem iedzīvotājiem, kuri gatavi uzņemt viesus savās mājās par daudz lētākām naudām. Tas ir ne tikai labs veids, kā ietaupīt, bet arī iespēja atrast jaunus draugus un, iespējams, labu gidu, kas pastāstīs un parādīs tikai vietējiem iedzīvotājiem zināmas lietas. 

4. Ceļo ārpus tūrisma sezonas

Lai izvairītos no milzu tūristu plūsmas un ietaupīt līdzekļus, labākais risinājums ir ceļot ārpus tūrisma sezonas. Ceļošanas sezonā viss maksā dārgāk – aviobiļetes, nakšņošana, ēdiens un pat apskates vietu apmeklējums. Taču ārpus tās ievērojamākie tūrisma objekti nebūs tik ļoti pārpildīti ar cilvēkiem un arī vietējie nebūs tik ļoti aktīvi uz naudas nopelnīšanu. Tā tev izdosies gan redzēt vairāk, gan arī izbaudīt mierīgāku atmosfēru.

Bet ja tomēr gribi izbaudīt savu galamērķi tā skaistākajā gadalaikā, rezervē savu ceļojumu ļoti laicīgi. Jo tuvāk ir tūrisma sezona, jo augstākas būs cenas. Turklāt ažiotāža ceļotāju vidū tuvāk tūrisma sezonas sākumam arī palielināsies, līdz ar to labākās tūres un viesnīcas būs uz izķeršanu. Atceries, ka lētākās cenas ceļojumu tūrēm parasti ir uzreiz pēc tūrisma sezonas beigām, tā, piemēram, rudens beigās tu varēsi atrast izdevīgākās cenas uz ceļojumu nākamā gada vasarā.

5. Izvēlies lētas vai bezmaksas izklaides iespējas

Daudzās ārvalstīs bieži vien var atrast kādu muzeju, kur ieeja būtu bezmaksas. Ieeja baznīcās un skatu torņos arī mēdz būt par velti vai par simbolisku maksu. Ja esi students, izpēti, vai apskates objektos netiek piedāvātas studentu atlaides vai citas privilēģijas, kuras tu vari izmantot. Ja ir iespēja, apskates objektus apmeklē darba dienās, jo brīvdienās muzeju, atpūtas parku un citu izklaides iestāžu ieejas biļetes ir dārgākas.

Izmanto internetu vai tūrisma informāciju uz vietas, lai sameklētu bezmaksas pakalpojumus, izklaidi un citas lietas, piemēram, dabas takas, velo maršrutus, pludmales, autostāvvietas, lokālos pasākumus, koncertus utt.

Galu galā vecpilsētu ielas, kuras glabā vēsturiskas atmiņas, krāšņi parki un unikālā pilsētu ēku arhitektūra ir pieejami apskatei pilnīgi par brīvu vienkāršas pastaigas laikā.

6. Izvairies no tūristu iecienītām vietām

Populārākie kūrorti vai centrālie tūrisma galamērķi, kā lielākās Eiropas galvaspilsētas, parasti ir dārgāki nekā citas vietas. Ja tava ceļojuma mērķis, piemēram, ir atpūta pie jūras, ieskaties, ko piedāvā citas, mazākas pilsētas gar krasta līniju. Tu noteikti varēsi atrast izdevīgākas naktsmājas un izvairīties no tūristu piepildītām viesnīcām un ēdināšanas vietām.

Lielās pilsētas un to galveno apskates objektu aplūkošana arī varētu pamatīgi iztukšot tavu maciņu. Tā vietā izvēlies mazāk populārus galamērķus. Izvairies no restorāniem uz galvenajām pilsētas ielām, bet pameklē tos uz mazākām un klusākām ieliņām - iespējams, tu atradīsi kādu apslēptu pērli, par kuru neraksta ceļvežos.

Informāciju par netipiskiem ceļošanas veidiem, maršrutiem, apskates objektiem un naktsmītnēm var smelties dažādos populāros blogos, piemēram, TheAlternativeTravelGuide.com, vai tūrisma aplikācijā, kā Localeur, kas sniedz vietējo iedzīvotāju rekomendācijas par autentiskām vietām, kuras ir vērts apmeklēt.

7. Nepārspīlē ar suvenīriem

Suvenīrus tiem, kuri ir palikuši mājās, iegādājies lielveikalos, jo suvenīru veikalos vai lidostās tie ir dārgāki. Lielākoties iepirkšanās centros suvenīri pieejami pat uz pusi lētāk. Izvēloties suvenīrus, priekšroku dod ēdamām vai noderīgām lietām, piemēram, tradicionālajiem saldumiem, unikāliem tekstilizstrādājumiem, traukiem vai elektroniskām ierīcēm, netērējot naudu uz bezjēdzīgiem sīkumiem. 

8. Taupi uz banku darījumiem

Ja ārvalstīs lietosi debetkarti vai kredītkarti, pārliecinies, ka tava banka neiekasē papildus naudu par ārvalstu maksājumiem. Maksa par transakciju ārvalstīs ir tā, ko maksā kredītkartes izsniedzējs jeb banka, kad šis darījums ar karti tiek veikts ārvalstu valūtā vai caur ārzemju banku. Lai apstrādātu šos ārzemju darījumus, kartes izsniedzējs maksā procentus no šī darījuma summas, parasti 3%. Parasti šī maksa ir norādīta kartes pārskatā kā atsevišķa maksa. Tas nozīmē, ka par samaksātiem 100 eiro papildus nāksies samaksāt vēl 3 eiro kā maksu par ārzemju darījumiem. Lai arī sākotnēji šķiet, ka tā nav liela summa, beigās var sakrāties diezgan iespaidīga. Ne visas kredītkartes iekasē maksu par ārvalstu darījumiem, tāpēc pirms ceļojuma vērts par to pārliecināties pašam. 

Turklāt izņemt skaidro naudu bankomātos ārzemēs arī ir gana dārgi, jo par to tiks iekasēta liela komisijas maksa. Tāpēc vēl pirms ceļojuma savlaicīgi nopērc attiecīgas valsts valūtu pa pieņemamu kursu. Atceries, ka neizdevīgākais valūtas maiņas kurss parasti ir lidostās. Labi apdomā arī nepieciešamo skaidrās naudas apjomu, lai tas nebūtu pārāk mazs un arī pārāk liels, jo mainot ārvalstu valūtu atpakaļ uz eiro, tu atkal zaudēsi līdzekļus kursu svārstību dēļ un uz apmaiņas punkta komisijas maksas rēķina.