2/14/2021

Sērija #2: Faktori, kas jāņem vērā, noformējot aizdevumu

Sērija #2: Faktori, kas jāņem vērā, noformējot aizdevumu

Kad ir pieņemts lēmums par kredīta nepieciešamību, ir apsvērti visi iespējamie riski, kā arī patērētājs skaidri zina, ka aizdevuma atmaksa noteiktajā termiņā viņam neizraisīs problēmas, var ķerties pie prasībām un vēlmēm atbilstošā aizdevēja meklēšanas. Iegaumējiet, ka labs aizdevējs nav tas, kurš atrodas tuvāk Jūsu dzīvesvietai, vai kura nosaukums ir dzirdēts reklāmās. Labs un uzticams aizdevējs ir tas, kurš piedāvā skaidri formulētu kredītlīgumu bez slēptiem nosacījumiem un sīkās drukas, pieejams cenas un individuālo pieeju katra klienta vajadzībām. Lai kredītsaistības būtu drošas un to atmaksas procesā nerastos neparedzētie apstākļi, pietiek sekot  dažiem vienkāršiem padomiem.

Rūpīgi izlasi kredītsaistību līgumu

Īstermiņa kredītam, kā jebkurai citai precei ir sava cena, lietošanas pamācība, kvalitāte un iegādes serviss. Tāpēc pirms izvēlēties konkrētu uzņēmumu kredīta ņemšanai, ieteicams rūpīgi izpētīt un salīdzināt uzņēmumu piedāvājumus un nosacījumus, kas atspoguļoti kreditēšanas līgumā.

Procenti un termiņš – pirms kredīta ņemšanas obligāti izrēķini, vai konkrētu kredīta summu ar atrunātajiem procentiem vari atļauties un bez problēmām spēsi atmaksāt to līgumā noteiktajā termiņā. Izvērtē, cik stabili ir Tavi ikmēneša ienākumi, un vai spēsi atmaksāt aizdevumu, atbilstoši līguma nosacījumiem.

Papildus izdevumi – gadījumos, ja klients izvēlas neatmaksāt aizdevumu vienā maksājumā, patēriņa kredītiem ir iespēja sastādīt atmaksas grafiku, bet distances kredītiem – izmantot kredīta pagarināšanas pakalpojumu. Kā jebkuram pakalpojumam, tam ir sava cena, kas veidos papildus kredīta izdevumus. Taču, ja nepieteikt kredīta pagarināšanu, gadījumā, ja nevarat laikā veikt ikmēneša maksājumu, var tikt aprēķināti kavējuma procenti, kas ne tikai būs dārgāki, bet arī var kaitēt Jūsu kredītvēsturei.

Pušu pienākumus un tiesības – šāda sadaļa pastāv jebkurā līgumā. Šeit ir atrunāta abu pušu atbildība par izsniegto un saņemto kredītu, kā arī noteikumi attiecībā uz to, ko puses drīkst un nedrīkst darīt esošo kredītsaistību ietvaros. Pat, ja kredīta ņemšanas brīdī tas nešķiet svarīgi, var pienākt brīdis, kad neizdevīgu nosacījumu, vai savu tiesību un pienākumu nezināšanas dēļ jums būs jācieš zaudējumi.

Līguma grozījumu veikšanas iespējas – pievērsiet uzmanību, kāda līguma ietvaros ir grozījumu veikšanas kārtība – kredītdevējam un kredītņēmējam pēc abpusējas vienošanās vai vienpersoniski. Gadījumā, ja kredīta izmantošanas un atmaksas procesā kādai no pusēm iestājās tādi apstākļi, kas var tieši ietekmēt viņu kredītsaistības un ir nepieciešams ieviest atbilstošus līguma grozījumus, šim procesam ir jābūt pamatotam un drošam abām pusēm.

Sīkā druka – mēdz būt, ka kredītņēmējam svarīgā informācija ir rakstīta maziem burtiem kaut kur līguma pēdējās lapas apakšā. Tādā no pirmā acu uzmetiena nepamanāmā tekstā var slēpties kredītpiedāvājuma "zemūdens akmeņi", citas, līguma pamatdaļā neatrunātas, izmaksas vai neskaidri noteikumi, kas var rādīt liekas problēmas kredīta atmaksas procesā. Atcerieties - nepamanāms nenozīmē nesvarīgs!

Izvērtē un salīdzini visas ar kredītu saistītās izmaksas

Nebanku kredītdevēji ir daudz – tāds pats ir arī to piedāvātais pakalpojumu klāsts. Aizdevējiem mēdz atšķirties atmaksas laiks, maksimālā un minimālā iespējamā aizdevuma summa, kā arī, protams, komisijas maksa. Svarīgi ir izvērtēt visu pieejamo kredītdevēju piedāvājumus, salīdzināt tos un izvēlēties sev izdevīgāko risinājumu.

Pirmais faktors pēc kura var salīdzināt dažādus piedāvājumus ir gada procentu likme (GPL). Nebanku kredītiem šī likme mēdz būt augstāka nekā tradicionālajām bankām, kas saistāms ar to īsajiem atmaksas termiņiem un nodrošinājuma neesamību. Jānoskaidro vai procentu likme ir fiksēta vai mainīga.Mainīgās procentu likmes līguma darbības laikā var mainīties, līdz ar to jūsu ikmēneša maksājumi var palielināties vai samazināties. Savukārt fiksētā procentu likme ir vienīgā aizņēmuma likme par kuru kredīta devējs un patērētājs vienojas kreditēšanas līgumā attiecībā uz visu kreditēšanas līguma darbības periodu. Noteikti parrēķiniet naudas summu, kuru jums par kredīta izmantošanu nāksies samaksāt visa termiņa laikā – varbūt summa izrādīsies lielāka nekā esat gatavs maksāt.

Meklējot sev izdevīgāko kredītpiedāvājumu, pievērsiet uzmanību kredīta komisijas maksām. Tradicionāli komisijas tiek aprēķinātas par reģistrāciju, kredīta termiņa pagarinājumu, maksājumu atlikšanu u.c.Izvērtējiet uzņēmumu piedāvātās kredīta maksājumu veikšanas iespējas. Pārliecinieties vai ir iespējams sadalīt kredīta maksājumus, pagarināt vai atlikt kredīta atmaksas termiņu, kā arī veikt kredīta pirmstermiņa atmaksu.

Daudzi aizdevēji saviem jaunajiem klientiem piedāvā pirmo aizdevumu bez maksas, kas nozīmē, ka kredītam procentu likme netiek aprēķināta. Tādējādi klients var droši izmēģināt pakalpojuma kvalitāti un atbilstību savām vajadzībām, neriskējot pārmaksāt. Aizdevēji regulāri piedāvā dažādas akcijas un atlaides, daudzi ir izveidojuši īpašas lojalitātes programmas, kas aizņemšanos padara izdevīgu.

Kredītu salīdzināšanā svarīgs var būt kredītu kalkulators, kas parasti ir pieejams katra aizdevēja mājaslapā. Ievadot vēlamo aizdevuma summu un atmaksas termiņu, kredītu kalkulators sniegs informāciju par summu, kas būs jāatmaksā pēc līgumā noteiktā termiņa beigām. Jāņem vērā, ka kredītu kalkulators sniedz tikai vispārīgu informāciju par aizdevumu un reālā summa, ko beigās atmaksās patērētājs var mainīties atkarībā no viņa līdzšinējās sadarbības pieredzes ar kredītdevēju.

Pastāv arī dažādi kredītu salīdzināšanas portāli, kas apkopo un ļauj salīdzināt aizdevumus vienā vietā. Viens no tiem ir Altero, kas pateicoties mūsdienīgu finanšu tehnoloģiju izmantošanai, spēj nodrošināt precīzu un aktuālu salīdzinājumu.

Noskaidro, vai kredītdevējs ir uzticams

Lai izvēlētos sev piemērotāko aizdevēju, tam nepieciešams veltīt mazliet laiku.

Pirmkārt, jāsaprot vai kredītdevējs, kura pakalpojumu vēlaties izmantot, ir licencēts. Kredītus patērētājam var izsniegt tikai tādi uzņēmumi, kas saņēmuši speciālu atļauju (licenci), ko izsniedz Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Pārbaudīt vai konkrētam aizdevējam ir piešķirta licence kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai var šeit.

Svarīgs faktors, izvērtējot kredītdevēju, ir aizdevēja reputācija. Secināt vai kredītdevējs ir uzticamas un stabils uzņēmums var apkopojot par viņu pieejamo informāciju internetā – mājas lapā, mediju publikācijās, patērētāju forumos un citur. Pārbaudiet vai aizdevējam ir piešķirta "Atbildīgā aizdevēja" zīme, kas nosaka aizdevēja darbību saskaņā ar godīgas biznesa prakses un ētikas principiem. Gadījumā, ja esat izlēmis aizņemties, noskaidrojiet savu draugu un paziņu pieredzi ar konkrēto aizdevēju.

Saziņas gaitā, balstoties uz Klientu apkalpošanas daļas speciālistu prasmi komunicēt par Jums interesējošajiem jautājumiem, varēsiet izvērtēt paša aizdevēja profesionalitāti Pārliecinieties, ka konsultants jums visu sīki izskaidro, lai gala lēmumu pieņemot, jums nepaliktu kādas neskaidrības.

Neviens no mums nav pasargāts no nepatīkamiem atgadījumiem, kas var radīt finansiālus sarežģījumus. Tomēr ātrajiem kredītiem nevajadzētu kļūt par iemeslu jūsu kredītvēstures sabojāšanai. Tādēļ pirms piesakaties kredīta saņemšanai, izvērtējiet kādus nosacījumus piedāvā uzņēmums, maksājiet kredīta maksājumus savlaicīgi, un ja rodas problēmas ar kredīta atmaksu, vērsieties uzņēmumā, lai meklētu abām pusēm pieņemamu risinājumu.