4/6/2022

Izplatītas finanšu kļūdas, ko pieļauj jaunie vecāki

Izplatītas finanšu kļūdas, ko pieļauj jaunie vecāki


Pirmkārt un galvenokārt, apsveicam Tevi ar bērna piedzimšanu! No šī burvīgā brīža tava pasaule ir kļuvusi mazliet plašāka un, viennozīmīgi, arī laimes pārpildīta. Būt jaunam vecākam ir liels gods! Tagad tev būs svarīgs pienākums  – rūpēties par citu cilvēku, kurš ir jālolo mūžīgi. 

Likumsakarīgi tev var rasties jautājumi vai bažas par to, kā būt finansiāli stabilam, audzinot bērnu. Jāatzīst, ka priekš tik maziem cilvēkiem mazuļi mēdz prasīt diezgan lielus ieguldījumus. Bērna uzturēšanas un audzināšanas izmaksas katru gadu arvien pieaug. Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem Eiropā to apjoms ir vidēji 3 500€ - 7 000€ bērna pirmajā dzīves gadā. Lai gan izdevumi par bērna uzturēšanu un audzināšanu dažādās valstīs atšķiras, jaunie vecāki visā Eiropā piekrīt, ka tas ir aizraujošs, bet dārgs process. Tikai bērna higiēnas un aprūpes līdzekļi, ēdināšana un apģērbs prasa ievērojamus naudas resursus, bet klāt nāk arī bērnu mēbeles, ratiņi, medicīniskā aprūpe, un saraksts tik turpinās. Bet neuztraucies — laba plānošana palīdzēs visu salikt pa plauktiņiem! Šajā rakstā uzskaitīsim tipiskās finanšu kļūdas, ko pieļauj jaunie vecāki un paskaidrosim, kā no tām izvairīties.

1. Nesastāda budžetu

Pat ja pašlaik tu jūties finansiāli droši, tev joprojām ir jādomā par finansēm, rēķinoties ar izdevumu palielināšanos, jo bērna uzturēšana nav tas pats, kas dzīvot vienam. Ja pirms bērna piedzimšanas tev bija ieradums katru piektdienu tērēt 50€ bāra apmeklējumam draugu lokā vai spēji atlikt 200€ no katras algas savā krājkontā, tad, ģimenei paplašinoties, tu attapies situācijā, kad visu savu naudu tērē uz šo mazo prieka kamoliņu. Un tas ir absolūti normāli! Taču, lai lieki nepārtērētos, ir vērts sastādīt budžetu, kurā iekļaut visas esošās un potenciālās ienākumu un izdevumu pozīcijas, skaidri atdalot pirmās nepieciešamības izmaksas no “vēlmēm”, kuras var arī pagaidīt.

Budžeta plānošana palīdzēs saprast, kas tev ar bērnu ir nepieciešams un kas nav nepieciešams un tādējādi izvairīties no impulsīviem pirkumiem. Tā vietā, lai akli un haotiski tērētu naudu, budžeta plānošana palīdz tev rīkoties gudrāk. Sākumā apmaksā visus rēķinus, pēc tam saplāno savu un mazuļa uzturu, sagatavojot pārtikas preču sarakstu, padomā arī par bērna aprūpes līdzekļiem un medikamentiem. Iekļauj budžetā ārsta apmeklējumus, transporta izdevumus un citas lietas, kas tev un tavam mazulim būs nepieciešamas. Tādā veidā jūs ar mazuli būsiet gatavi visiem tēriņiem, kas jums varētu rasties.

2. Pārtērējas uz bērna mantām

Kurš gan negribētu izlutināt savu pirmo bērnu? Patiesībā, ja esi kļuvis par vecāku pirmo reizi, ir ļoti grūti noturēties, lai nesapirktu visu, kas ir bērnu veikalu plauktos. Rotaļlietas, drēbītes, bērnu mēbeles, gardumiņi un citi piederumi ir tik vilinoši piemīlīgi, ka jaunie vecāki nevar izšķirties, cik daudz nopirkt reizē. Galu galā tu vēlies savam mīļumiņam tikai to labāko. 

Tomēr ir svarīgi ievērot un prātīgi kontrolēt savus tēriņu ieradumus. Pirmkārt, ir jādomā par pirmās nepieciešamības lietām, bez kurām mazulis nevar iztikt. Tās ir:

  • Ēdiens un ēdināšanas piederumi;
  • Apģērbi un apavi;
  • Autiņbiksītes un citas higiēnas preces;
  • Medikamenti un medicīniskā aprūpe;
  • Bērnu ratiņi, gulta un citi sadzīves piederumi;
  • Rotaļlietas, kas efektīvi attīsta un izklaidē bērnu.

Taču var atrast iespējas, kā ietaupīt arī šī saraksta ietvaros. Piemēram, bērnam nav nepieciešams skapis pilns ar daudzkrāsainām drēbēm no populārākajiem zīmoliem. Pirmajā dzīvības gadā mazulis aug ļoti ātri un viņa drēbju izmērs mainās pa mēnešiem. Tāpēc optimāls apģērbu komplektu skaits ir 7-9 dažādi krekliņi, bikses, siltāki džemperīši, zeķes vai zeķubikses un citi garderobes piederumi, lai tos būtu iespēja mainīt pēc nepieciešamības un nebūtu katru dienu jāmazgā. Ja tev ir radi vai draugi ar bērniem, kuri var atdot lietotās drēbes tev “mantojumā” – izcili, jo zīdainim nav starpības, ko viņš valkā, oriģinālo Adidas kostīmu vai lietotu jaciņu, galvenais, lai silti un ērti. 

Sludinājumu portālos var atrast daudz lietotu ratiņu, gultiņu, autokrēslu, elektronisko “vecāku palīgu” un citu bērnu piederumu, kuri ir labā stāvoklī. Izmanto šo iespēju, jo jaunas preces mēdz būt nepamatoti dārgas. 

Līdzīgi ir ar rotaļlietām – to primārā funkcija bērna pirmajos dzīvības gados ir viņa attīstība un tikai pēc tam izklaidēšana. Bērnam nav nepieciešamas 20 dažādas rotaļlietas, tā vietā nopērc piecas, katrai no kurām būs sava īpaša funkcija bērna iemaņu un prasmju attīstībā.

3. Neveic uzkrājumus “ārkārtas fondā”

Uzkrājumi “ārkārtas fondā” ir ļoti būtiski! Reizēm dzīve bez brīdinājuma var mainīt tavas dzīves noteikumus. Tas ir īpaši aktuāli jaunajiem vecākiem, jo viņi  joprojām ir iesācēji šajā spēlē.

Pieņemsim, ka tev ir jābrauc ar mazuli pie fizioterapeita, bet automašīna pēkšņi salūzt vai riepa izrādās pārdurta. Vai tev būtu nauda, lai segtu šos negaidītos izdevumus? Cits piemērs: neviens vecāks nevēlas redzēt, kā viņu bērns saslimst vai tiek ievainots. Bet ko darīt, ja tā ir noticis? Vai tu varētu atļauties apmaksāt bērna medicīnisko aprūpi, ārsta vizītes vai izrakstītās zāles? 

Tāpēc ir svarīgi izveidot “ārkārtas fondu”. Būtībā atlikt nelielu, bet fiksētu naudas summu no katras algas vai citiem ikmēneša ienākumiem, kā arī brīžos, kad saņem naudu dāvanā vai gūsti kādu papildus pabalstu. Tādā veidā tu izveidosi “drošības spilvenu” dažādām dzīves situācijām, kuras būs saistītas ar negaidītiem, bet steidzamiem izdevumiem un varēsi justies finansiāli daudz drošāk.

4. Nedomā par savas veselības un dzīvības apdrošināšanu

Veselības un dzīvības apdrošināšana neatkarīgi no tā, vai ģimenē ir bērni vai nav, ir svarīga ikvienam. Dzīvības apdrošināšana ir būtiska, jo, ja ar tevi vai tavu dzīvesbiedru, vai ar jums abiem notiek kaut kāds nelaimes gadījums, kura dēļ jūs nevarat gūt ienākumus vai, nedod Dievs, zaudējat dzīvību, ir svarīgi, lai jūsu apgādājamie – jūsu mantinieki – būtu finansiāli nodrošināti vismaz kādu laika periodu.

Daudziem algotiem darbiniekiem veselības apdrošināšanas polisi nodrošina darba devējs. Tomēr nevajadzētu uz to pārāk paļauties, jo parasti tā nesedz nelaimes gadījumu riskus un dzīvības zaudēšanas risku. Turklāt, ja tu kādu iemeslu dēļ zaudēsi darbu, tu zaudēsi arī savu darba devēja nodrošināto apdrošināšanu. 

Minimālā ieteicamā dzīvības apdrošināšanas summa ir 24 000€, tai klāt ir vēlams pielikt arī invaliditātes apdrošināšanas summu – 24 000€, un ideālā gadījumā arī traumu apdrošināšanas summu – 20 000€. Atkarībā no polises noteikumiem un prēmiju atmaksas plāna, ikmēneša maksājumam nevajadzētu būt lielākam par 50€, bet pie tādas apdrošināšanas paketes tu vari būt drošs, ka tavi ģimenes locekļi vismaz kādu laiku neizjutīs palielinātu finanšu slogu, ko var izraisīt tavu ienākumu pēkšņa zaudēšana.

5. Neizveido savam bērnam krājkontu jau kopš piedzimšanas 

Kā mēs jau konstatējām – bērna uzturēšana un audzināšana ir dārgs prieks, un ar pieaugšanu izmaksas mēdz tikai palielināties. Tuvojoties 18 gadu vecumam pienāks laiks aizdomāties par universitātes studijām, autovadītāja apliecības iegūšanu, pirmā auto pirkšanu vai par atsevišķa mājokļa iegādi. Šiem apjomīgiem tēriņiem būtu prātīgi sagatavoties jau krietni laicīgi. Piemēram, atverot savam bērnam krājkontu, kurā iemaksāsi naudu katru reizi, kad saņemsi bērna kopšanas pabalstu vai dāvanu bērnam naudas vērtībā no radiniekiem vai draugiem. 

Cita laba opcija ir noformēt savam bērnam jau no piedzimšanas uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, kura strādā līdzīgi kā krājkonts, tikai minimālā ikmēneša iemaksa ir ap 30€ un līdz bērna 18 gadu vecumam vecāks nevar piekļūt šim kontam un priekšlaicīgi izmantot tajā esošos līdzekļus. Toties brīdī, kad tavs bērns sasniegs pilngadību, tev būs uzkrājušies vismaz 6 400€, ko var brīvi tērēt tavas pieaugušās atvases nobriedušām vajadzībām.

Mācoties no šīm biežāk pieļautajām kļūdām, tu sapratīsi, ka vecāku būšanai nemaz nav jābūt problemātiskai un upurēšanās pilnai. Ja prātīgi pievērsīsies finanšu plānošanai un pieņemsi finanšu lēmumus ar domu par nākotni, tu ne tikai iekalsi sevī zināmu naudas disciplīnu un rīkosies ar saviem līdzekļiem daudz gudrāk, bet pateicoties tam arī spēsi nodrošināt savam bērnam to labāko, ko vien varēsi. Lai veicas, jaunie vecāki!