4/10/2024

Bērni un uzņēmējdarbība: kāpēc ir svarīgi nodrošināt finanšu izglītību jau bērnībā?

Bērni un uzņēmējdarbība: kāpēc ir svarīgi nodrošināt finanšu izglītību jau bērnībā?

Mūsdienu strauji mainīgajā pasaulē, finanšu pratība un uzņēmējdarbības prasmes kļūst arvien svarīgākas bērnu nākotnes panākumu nodrošināšanai. Vecāku un aizbildņu pienākums ir nodrošināt bērniem zināšanas un domāšanas veidu, kas nepieciešams, lai viņi spētu orientēties sarežģītajās finanšu un uzņēmējdarbības jomās. Ir svarīgi ieaudzināt bērniem prasmes un domāšanas veidu, kas ir uzņēmējdarbības sinonīms, lai viņu nākotnes finanšu labklājība nebūtu sagadīšanās jautājums. Un šeit runa nav tikai par to, kā iemācīt viņiem pelnīt naudu, runa ir arī par to, kā veicināt viņu radošumu, kritisko domāšanu, spēju pielāgoties pārmaiņām, uzņemties aprēķinātus riskus, kā arī izturīgi un apņēmīgi pieiet izaicinājumiem. Viennozīmīgi, šīs prasmes viņiem noderēs ne tikai uzņēmējdarbības pasaulē, bet arī visos citos dzīves aspektos.

Agrīnas finanšu izglītības vērtība

Finanšu pratība ir vērtīga dzīves prasme, kas var dot bērniem iespēju pieņemt apzinātus lēmumus attiecībā uz savām finansēm. Jau agrā vecumā, iepazīstinot viņus ar uzņēmējdarbības un naudas pārvaldības pamatprincipiem, mēs varam ievirzīt viņus ceļā uz finansiālo neatkarību un panākumiem. Finansiāli zinoši bērni ir labāk sagatavoti, lai izprastu budžeta plānošanas, uzkrājumu veidošanas un ieguldīšanas jēdzienus, pateicoties kam nākotnē ar lielāku varbūtību spēs atšķirt vajadzības no vēlmēm, pieņemt saprātīgus lēmumus par tēriņiem un apzināties patieso naudas vērtību. Mudinot bērnus apgūt naudas prasmi, tiek veicināta viņu pašapziņa un neatkarība. Uzņēmīgs domāšanas veids attīsta atjautību, ļauj identificēt iespējas un veikt nepieciešamos pasākumus, lai sasniegtu savus mērķus. Bērni, kuri sākuši monitizēt savu laiku, iemaņas un zināšanas jau agrīnajā vecumā, ātrāk un māzāk sāpīgi – burtiski spēles formā – iemācās atbildīgi pildīt pienākumus, pieņemt patstāvīgus lēmumus, risināt problēmas - visas šīs prasmes ir nozīmīgas personīgajai un profesionālajai izaugsmei. Gūstot panākumus un piedzīvojot neveiksmes, viņi kļūs izturīgāki un apņēmīgāki.

Uzņēmējdarbības piedzīvojuma uzsākšana

Efektīvākais veids, kā iepazīstināt bērnu ar uzņēmējdarbības pamatiem, ir izvēlēties aktivitāti, kas atbilst viņa vecumam un interesēm, kuru var monitizēt. Vecumā jaunāki bērni var sākt ar vienkāršiem nodarbošanās veidiem, piemēram, uzsākt limonādes pārdošanu, pieteikties mājdzīvnieku pieskatīšanai un staidzināšanai vai iniciēt pašdarināto rokdarbu tirdzniecību. Vecāki bērni var apgūt sarežģītākas prasmes savu biznesa projektu īstenošanai, piemēram, tīmekļa vietņu izstrādi un dizainu, digitālā satura producēšanu, mājražošanu u.c. Galvenais būt uzmanīgam pret bērna aizraušanos, interesēm un talantiem, lai liktu tos lietā savas atvases topošajā uzņēmējdarbības pieredzē. Palīdzēt bērnam uzsākt savu mazo biznesu var būt gan izglītojoši, gan aizraujoši. Izrunā ar bērnu viņa potenciālās biznesa idejas un palīdzi sagatavot primitīvu biznesa plānu, kas izklāsta, ko viņš vēlas sasniegt un, kā plāno to panākt. Pieņemsim, tavam bērnam patīk cept un viņš gribētu dibināt nelielu mājas konditoreju. Šajā gadījumā biznesa plānā jāparedz maizes izstrādājumu veidi, kurus ir paredzēts ražot, produktu cenu noteikšanas metode un potenciālo klientu loks, kā arī viņu piesaistes un apkalpošanas paņēmieni.

Ja šobrīd tavam bērnam trūkst ideju paša biznesa dibināšanai, viņš var smelties tās vasaras darbu sezonā, kad visas pašvaldības rīko vakanču tirgus un atver pieteikšanās iespējas plašam jauniešu nodarbinātības iespēju sarakstam (parasti pieteikšanās darba meklētājiem atveras aprīļa beigās – maija sākumā). Kaut gan vasaras darbi ir pieejami jauniešiem tikai no 14-15 gadu vecuma, tā ir lieliska iespēja izmēģināt sevi algota darba veikšanā, eksaminēt savas prasmes un saprast, ar ko bērns vēlas vai nevēlas nodarboties nākotnē. Piemēram, ja bērns nebija sajūsmā par fizisko darbu tas ir īstais brīdis izskaidrot viņam izglītības nozīmi tādas profesijas ieguvei nākotnē, kurā dominē intelektuāli uzdevumi.

Uzņēmējdarbības pamatprasmju apguve

Pirmie soļi uzņēmējdarbībā nav iedomājami bez finanšu pratības pamatu apgūšanas. Ir nepieciešams izskaidrot bērnam saprotamā veidā tādus finanšu pamatjēdzienus, kā apgrozījums un peļņa, budžeta plānošana, uzkrājumi un izdevumu uzskaite, “drošības spilvens” u.c.. Tas var būt spēles formātā vai kopīgā atbilstošas literatūras pētīšanas procesā. Tāpāt ir vērts dot bērnam kabatas naudu un mudināt viņu daļu no tās novirzīt uzkrājumiem. Tas palīdzēs jaunietim izprast naudas vērtību, apgūt finanšu plānošanu, attīstīt sevī noturību pret impulsīviem pirkumiem un saprast, cik svarīgi ir atlikt naudu lielākām vajadzībām un mērķiem.

Neapšaubāmi, ka jebkurā uzņēmējdarbībā ir svarīga efektīva saziņa. Iemāci bērnu paust savas domas un idejas, pareizus komunikācijas kultūras un sadarbības principus, kā arī darba ētikas stūrakmeņus. Izskaidro, cik svarīgi ir pildīt savas saistības, neatkarīgi no tā, vai tā ir savlaicīga produktu piegāde vai kvalitatīva pakalpojuma sniegšana. Lomu spēles var būt jautrs veids, kā praktizēt šīs prasmes. Ja tava bērna uzņēmējdarbības ideja ir saistīta ar pārdošanu, iepazīstini viņu ar pārdošanas mākslu. Izskaidro, kā uzrunāt klientus, uzsvērt sava produkta vai pakalpojuma priekšrocības un, kā rīkoties domstarpību gadījumā. Šīs prasmes ir vērtīgas ne tikai uzņēmējdarbībā, bet arī citās dzīves jomās. Turklāt, uzņēmējdarbība bieži ir saistīta ar dažādu problēmu risināšanu. Mudini savu bērnu domāt kritiski un rast risinājumus izaicinājumiem, ar kuriem viņš saskaras savā uzņēmējdarbībā.

Centies viņu iedvesmot, dalies ar bērnu stāstos par veiksmīgiem uzņēmējiem, kuri neizbēgami saskārās ar šķēršļiem, taču atrada inovatīvus risinājumus. Ļauj bērnam saprast, ka neveiksmes ir dabiska biznesa sastāvdaļa un var sniegt vērtīgu mācību pieredzi. Vienlaikus svinat uzvaras kopā ar viņu. Neatkarīgi no tā, vai viņš ir sekmīgi veicis pirmo pārdošanu, sasniedzis finansiālo mērķi vai pārvarējis kādu izaicinājumu, atzīsti viņa sasniegumus un uzslavē bērnu par tiem. Nelielas balvas vai īpašie rituāli panākumu svinēšanai var būt ļoti motivējoši un palīdzēs stiprināt bērna biznesa azartu.

Uzņēmējdarbības integrēšana bērna izglītības procesā ir efektīvs veids, kā iemācīt viņam nozīmīgas dzīves iemaņas un pareizās vērtības – atbildību, apņēmību, atjautību, stresa noturību, pieklājību, cieņu pret citu cilvēku darbu, radošumu un daudz ko citu. Tev kā vecākam un aizbildnim ir iespēja izkopt bērna uzņēmēja garu, tādējādi ievirzot viņu ceļā uz labklājību un finansiāli drošu nākotni. Sāc jau šodien un ar lepnumu vēro, kā tavas atvases pašapziņa un neatkarība pieaug, iepazīstot uzņēmējdarbības pasauli.