5/31/2023

Padomi taupīgai bērna audzināšanai

Padomi taupīgai bērna audzināšanai

Vecāku dzīve ir pilna ar pienākumiem, kuri nereti sagādā pārmērīgu stresu un kļūst par iemeslu destruktīvai vainas sajūtai, ja kādu iemeslu dēļ šos pienākumus nav iespējams izpildīt pilnā mērā. Bērna audzināšana viennozīmīgi ir emocijām bagāts un aizraujošs process, taču tas var dārgi izmaksāt, ja tā vietā, lai uzstādītu finanšu prioritātes, tu centies par katru cenu apmierināt ikvienu bērna vajadzību un vēlmi, neredzot atšķirību starp šiem diviem jēdzieniem. Uzturs, apģērbs, izglītība, ārstēšana, vaļasprieki – tās ir tikai dažas pamatlietas, par kuru nodrošināšanu vecākiem ir jārūpējas ikdienā. Ģimenes budžeta nemākulīgas pārvaldīšanas rezultātā daudziem vecākiem bieži neizdodas ierakstīties algas limitā un sanāk dzīvot uz parāda. Jāsaka, ka tādā situācijā bērni no saviem vecākiem nepārņem tās labākās finanšu mācības. Kā uzturēt bērnus, neizejot no pieļaujama budžeta rāmjiem, un kas svarīgāk - kā iemācīt bērniem pašiem būt taupīgiem, lasi šajā rakstā.


Esi finanšu pratības paraugs

Bērni mācās no apkārtējā vidē novērotā, pēc tam kopē un integrē to savā vērtību sistēmā. Tāpēc ir ļoti svarīgi rādīt viņiem pareizu finanšu uzvedības piemēru. Tas ietver “veselīgu” finanšu sarunu un diskusiju uzturēšanu bērnu klātbūtnē, adekvātu pieeju ģimenes finanšu problēmu risināšanai, pakāpenisku bērnu iesaisti ģimenes budžeta pārdalē un, protams, prasmīgu personīgo finanšu pārvaldīšanu. Mēs varam stundām ilgi skaidrot saviem bērniem, kāpēc ir svarīgi savlaicīgi apmaksāt rēķinus, bet ja paši tā nedarām, tad tie ir tikai tukši vārdi. Kredīta maksājumu un rēķinu savlaicīga apmaksa, mājsaimniecības budžeta veidošana, izmaksu prioritāšu noteikšana un atbildīgu finanšu lēmumu pieņemšana - tās ir pamatprasmes, kas tev pašam ir jāapgūst, lai tu tās varētu nodot tālāk saviem bērniem.


Iepērcies kopā ar bērnu

Daudzi vecāki izvairās ņemt bērnus līdzi uz veikalu, lai nepieļautu situācijas, kad bērns, nesaņēmis kāroto mantiņu, histērijā krīt uz grīdas. Taču kopīga iepirkšanās var iemācīt bērnam vairākas noderīgas finanšu prasmes:

  • Prioritāšu noteikšana. Pirms iet uz veikalu, sastādiet nepieciešamo preču sarakstu kopā ar atvasi. Ļauj bērnam pašam saprast, kuras preces ir nepieciešamas, lai viņam būtu sajūta, ka viņš pilda svarīgu lomu procesā. Iepirkšanās gaitā stingri pieturieties pie izveidotā saraksta, kas ne tikai palīdzēs jums abiem atturēties no impulsīviem pirkumiem un nepārsniegt plānoto budžetu, bet arī iemācīs bērnam zināmu disciplīnu un prasmi noteikt prioritātes.
  • Gudrās iepirkšanās pamatprincipi. Iepirkšanās laikā iemāci bērnam salīdzināt preču cenas, pastāsti atšķirību starp zīmolu produktiem un to lētākām alternatīvām, paskaidro kādas ir lojalitātes karšu un kuponu priekšrocības, kā arī pievērs bērna uzmanību atlaidēm un akcijas precēm. Iepazīstini bērnu ar second-hand un komisijas veikaliem un paskaidro, ka ne vienmēr ir vajadzība pārmaksāt par jaunām lietām, ja ir iespēja atrast kvalitatīvas mazlietotas mantas  par labām cenām. Tā viņš iemācīsies iepirkties gudri un taupīgi. Bet ja tev pašam trūks zināšanu par to, kā veikt pirkumus taupīgi un pārdomāti, rekomendējam izlasīt: “Vienkārši padomi, kas ļaus Jums iepirkties gudri”.
  • Vajadzības vs vēlmes. Gadījumā, ja bērnam sagribēsies nopirkt kaut ko, tavuprāt, lieku, tad būtu noderīgi paskaidrot viņam atšķirību starp vajadzībām un vēlmēm. Vēlmju tūlītējā apmierināšana devalvē kārotās lietas vērtību bērna uztverē, bet ja, lai saņemtu vēlamo ir jāpagaida vai jāpieliek pūles, piemēram, jāuzkrāj noteiktā naudas summa, tad lietas vērtība pieaug un gandarījums no tās ir daudz lielāks. Ja iemācīsi šo vienkāršo īstenību savai atvasei jau agrīnā bērnībā, vēlāk izvairīsies no daudzām finanšu problēmām, ko var sagādāt izlutināta bērna kaprīzes.

Dod bērnam kabatas naudu

Kabatas naudas esamība ļauj bērnam iemācīties svarīgus finanšu pratības principus. Tas palīdz izprast naudas vērtību, apgūt finanšu plānošanu, iemācīties lietderīgi to tērēt, sekot līdzi saviem pirkumiem, veidot uzkrājumus un pieņemt tālredzīgus finanšu lēmumus, kas viennozīmīgi noderēs viņam nākotnē. Kabatas nauda var veidoties gan no ikdienas vai iknedēļas “pabalsta” bērna nelielām vajadzībām, kura apmēru vecāki nosaka paši, gan no svētkos uzdāvinātām naudas dāvanām, kā arī no simboliskas samaksas par labām sekmēm vai izdarītiem sadzīves darbiem mājās, ja jūsu ģimenē pastāv tāda tradīcija. Galvenais, ļauj bērnam pārvaldīt savu kabatas naudu pašam, tērēt, taupīt, ziedot vai ieguldīt to pēc saviem ieskatiem. Šādā veidā, mēģinot un kļūdoties, viņš sapratīs lietu patieso vērtību, iemācīsies uzkrāt un noteikt finanšu prioritātes, neizšķērdējot naudu sīkumiem. Bet tevi tas atbrīvos no nepieciešamības pašam pirkt bērnam dārgus gadžetus vai apmaksāt citas augsto cenu iegribas, jo bērns var uzkrāt naudu to iegādei pats.

Tērē tam, kas ir svarīgi un ignorē pārējo

Bērnu audzināšana ar ļoti ierobežotu budžetu ir patiess izaicinājums, jo papildus bērna uzturēšanas izmaksām, tev ik mēnesi ir jāveic arī neskaitāmi citi maksājumi - mājokļa īres maksa vai hipotekārā kredīta iemaksas, komunālo pakalpojumu rēķini, transporta izmaksas, garie pārtikas un mājsaimniecības veikalu čeki un vēl, un vēl, un vēl. Neizbēgami pienāk situācija, kad ir jāizvēlas starp vairākām, šķietami svarīgām lietām, piemēram, apmaksāt bērnam attīstošo pulciņu vai nopirkt jaunu ziemas jaku? Efektīvāka stratēģija par stingru tēriņu samazināšanu un radikālu taupīšanu ir apzināties kam tu tērē naudu un vai šīs lietas ir patiešām tā vērtas.

  • Nosaki ģimenes vērtības. Dažām ģimenēm svarīgākais ir komfortabli sadzīves apstākļi un viņi ir gatavi upurēt visu pārējo, lai tikai dzīvotu plašā, moderni aprīkotā mājoklī ar skaistu remontu. Citi var paciest dzīvi vienistabas dzīvoklī, lai katru gadu dotos ceļojumos. Bet atsevišķām ģimenēm svarīgākais par visu ir kvalitatīva izglītība un veselīgs uzturs. Padomā, kādas ir tavas ģimenes vērtības un no kā tu vari atteikties, lai tās īstenotu?
  • Nepārspīlē. Daudzi vecāki mēdz pārforsēt ar bērna izglītību, sūtot atvasi uz neskaitāmiem maksas attīstošiem pulciņiem. Citi ik reizi, apmeklējot veikalu, nevar noturēties un nenopirkt mazulim tūkstošo rotaļlietu. Bet dažus tik ļoti rūp apkārtējo viedoklis, ka viņiem ir absolūti nepieciešams ģērbt savu bērnu tikai zīmola tērpos. Gan izglītība, gan apģērbs, gan uzmanības un mīlestības izrādīšana bērnam dāvanu veidā viennozīmīgi ir ļoti svarīga, taču to visu būtu noderīgi reducēt līdz nepieciešamajam minimumam, atvēlēt tam saprātīgu budžetu un atrast lētākas alternatīvas.
  • Plāno izdevumus savlaicīgi. Visticamāk tu pat neapzinies cik patiesībā daudz pārmaksā, ja nemāki plānot izmaksas un lielus pirkumus savlaicīgi. Vai tu zini, kad notiek lielākas izpārdošanas un ir labākais laiks sezonas preču iegādei? Vai tu zini, kad tavai mašīnai ir tehniskā apskate, kurai ir finansiāli jāsagatavojas, iekrājot nepieciešamajiem remontdarbiem, lai nebūtu jāņem aizdevums? Vai tu zini, kad tavam bērnam ir jāiziet obligātās ārstu apskates, lai varētu laicīgi pierakstīties pie speciālistiem un ietaupīt naudu uz steidzamām maksas vizītēm?

Nepārstāj mācīties

Ja tevi aizrāva šī tēma un vēlies uzzināt vēl par to, kā audzināt finansiāli izglītotus bērnus, iesakām  izlasīt šādas grāmatas gan pašam, gan kopā ar bērniem:

  • Mana nauda, tava nauda. Jūsu pirmā finanšu pratības grāmata” - grāmata pirmsskolas vecuma bērniem un jaunākiem skolēniem par to, no kurienes nāk nauda. Nauda un finanses bērniem parasti ir ne tikai grūts, bet arī garlaicīgs temats. Taču autors Maiks Šēfers un māksliniece Maike Tēpervīna daudzus jautājumus risina skaidrā, interesantā un pat jautrā veidā.
  • Naudiņš mācās saprast naudu” - divi brāļi - Naudiņš un Jautriņš dodas ceļojumā un vienkāršā veidā iepazīst sarežģīto finanšu pasauli: kabatas naudu, bankomātu, karti, banknotes un monētas, budžetu, obligātos tēriņus, krāšanas ideju mērķu piepildīšanai, izvēli, līdzsvaru, atbildību, labdarību un daudz ko citu. Grāmata veidota kā darbu burtnīca, lai bērns var līdzdarboties, izmēģināt jaunās zināšanas, atpūsties no lasīšanas, veltīt laiku pārdomām par saviem mērķiem un sapņiem.
  • Bagātais tētis, nabagais tētis” - grāmata sagraus mītu par to, ka bagāti var kļūt tikai tie, kas daudz pelna un liks vecākiem saprast, ka bērnu izglītošanu naudas jautājumos nedrīkst atstāt skolotāju ziņā, reizi par visām reizēm izskaidros, kas ir aktīvi un kas ir pasīvi un palīdzēs tev mācīt savus bērnus, lai viņi nākotnē sasniegtu materiālo labklājību.
  • Ceļš uz finansiālo brīvību” - grāmatas autors Bodo Šēfers ir publicējis vairākus finanšu pratības bestsellerus: “Nauda labi ietekmē sievieti”, “Nauda jeb naudas ABC”, “Uzvarētāju likumi. 30 dienu programma panākumu gūšanai”, “Suns, vārdā Money” u.c. Šī grāmata kļūs par tavu privāto finanšu konsultantu, kas noderēs visas dzīves garumā. Ņem vērā grāmatā ietvertās gadu tūkstošiem senās gudrības, un nauda kļūs par tavu sabiedroto un vienu no dzīves balstiem.

Mācot saviem bērniem taupības mākslu un ieviešot audzināšanas procesā veselīgus finanšu paradumus, mēs ieliekam pamatus viņu nākotnes labklājībai un dzīvei, kurā viņiem nebūs pastāvīgi jācīnās par naudu. Ja spēsi kļūt saviem bērniem par iedvesmojošu paraugu un finanšu pratības ceļvedi, tad nākotnē varēsi būt pārliecināts, ka viņi dzīvos pārpilnībā, komfortā, atbildīgi pret citiem, apkārtējo vidi un sevi, vienlaicīgi izjūtot mazāku finansiālo stresu.