10/9/2023

Pieci veidi, kā samazināt savus rēķinus

Pieci veidi, kā samazināt savus rēķinus

Tuvojoties aukstajai sezonai, arvien aktuālāks kļūst jautājumus par iespējām samazināt komunālo un citu sadzīves pakalpojumu izmaksas. Līdz ar apkures pieslēgšanu, komunālo pakalpojumu un elektrības rēķini aizņems līderpozīcijas tava budžeta izdevumu TOPā, tāpēc šajā rakstā piedāvājam piecus ieteikumus rēķinu samazināšanai, pateicoties kuriem tu varēsi ievērojami ietaupīt.

1. Pārrunā iespējamās atlaides ar pakalpojuma sniedzēju

Dažreiz viens zvans var atrisināt daudzas problēmas. Tā kā Latvijā ir brīvs telekomunikāciju un elektroenerģijas tirgus, tev kā patērētājam ir iespēja izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu no konkurējošu tirgus dalībnieku pakalpojumu klāsta. Vienkārši piezvani savam televīzijas, interneta, telefona sakaru provaiderim, kā arī elektrības piegādātājam un painteresējies par iespēju piemērot tev kādu atlaidi. Lai noturētu ikkatru klientu, par kuru tirgū ir ļoti sīva cīņa, pakalpojuma sniedzējs ir ieinteresēts piedāvāt labāku cenu, pie kuras klients būtu ar mieru turpināt sadarbību.

Tāpat, ja tev ir noslēgti vairāki apdrošināšanas līgumi ar dažādiem pakalpojumu sniedzējiem, vai kabeļtelevīzijas un interneta pakalpojumus tu iegādājies no dažādiem operatoriem, ir vērts apsvērt šo pakalpojumu apvienošanu un iegādi no viena piegādātāja. Piemēram, noformē auto, dzīvokļa un veselības apdrošināšanu vienā apdrošināšanas kompānijā, kas piedāvā labāku cenu tev nepieciešamajam pakalpojumu komplektam. Vai iegādājies no viena operatora vairākus produktus reizē - internetu, televīziju un mobilā telefona sakaru pieslēgumu. Tādā gadījumā tu vari pretendēt uz apjoma atlaidi, kā arī izmantot lojālā klienta priekšrocības.

Ģimenes locekļi vai draugi var arī izmantot telekomunikāciju pakalpojumu ģimenes komplektus, ko piedāvā vairāki operatori. Tas nozīmē, ka katra ierīce (televizors, planšete, klēpjdators vai viedtālrunis) nav atsevišķi jāpieslēdz pakalpojumam, bet visas ģimenē eksistējošās ierīces tiek automātiski pieslēgtas pie viena pakalpojuma tarifa plāna un saņem vienotu rēķinu par pakalpojuma lietošanu. Jo īpaši izdevīgi tas ir fiksētiem tarifu plāniem un cenām, piemēram, uz tādiem pakalpojumiem kā Spotify vai Netflix, ko dalībnieki var sadalīt savā starpā, maksājot tikai kādu daļu no pakalpojuma kopējas cenas. Mobilo sakaru operatori arī piedāvā izdevīgākas cenas uz vienu lietotāju, pieslēdzot ģimenes tarifu plānus vienlaikus vairākiem ģimenes locekļiem.

2. Pieslēdz dinamisko elektroenerģijas tarifu

Aizvien vairāk cilvēku izvēlas dinamisko elektroenerģijas produktu, kur elektrības cena līdz ar biržas cenas svārstībām mainās katru stundu. Tam ir jēga, ja tu spēj pielāgot savu enerģijas patēriņu, tērējot vairāk stundās, kad elektrības cena biržā ir zemāka, un mazāk, kad tā kāpj. Šajā modelī elektrības cena ir cieši saistīta ar sabiedrības paradumiem – kad visi ir mājās un aktīvi darbina elektroierīces, pieaug pieprasījums pēc elektroenerģijas un arī tās cena. Savukārt naktī cena var kristies pat 10 reizes salīdzinājumā ar aktīvākajām dienas patēriņa stundām. Un tas ir izdevīgākais brīdis, kad vari ieslēgt, piemēram, trauku un veļas mašīnu, lai pa nakti tās darbojas, taupot tavu naudu.

3. Izmanto energoefektīvas ierīces

Uz jebkuras sadzīves tehnikas ir atrodams Eiropas Savienības izstrādāts marķējums, kas norāda uz tehnikas energoefektivitātes līmeni. Lielie burti no A līdz G norāda elektroenerģijas patēriņu – ja marķējums ir A, tas nozīmē, ka ierīce patērēs mazāk enerģijas nekā tāda, kurai ir B, C vai G. Iegādājoties jaunu sadzīves tehniku, noteikti izvēlies ierīces ar mazāku elektroenerģijas patēriņu. Tāpat ir vērts parastās spuldzes nomainīt pret ekonomiskajām. Tās gan maksā vairāk, tomēr ilgtermiņa ieguvums būs krietni lielāks. Ekonomiskās spuldzes ietaupa pat 80% elektroenerģijas un kalpo līdz 15 reizēm ilgāk nekā parastās. Tas palīdzēs tev samazināt elektrības rēķinu.

Vairāk lasi “5 padomi, kā ietaupīt naudu mājas uzturēšanai

4. Samazini pakalpojumu apjomu

Dažreiz mazāk patiešām ir vairāk. Tas var būt attiecināms uz dažādiem pakalpojumiem, kurus tu ikdienā patērē, piemēram, interneta vai kabeļtelevīzijas komplektiem. Iespējams tu pārmaksā par ļoti lielu interneta ātrumu, kurš patiesība tev nemaz nav nepieciešams, jo tavam patēriņam būtu pilnībā piemērots arī vidējā ātruma tarifs. Vai kabeļtelevīzijas operatoram tu maksā par ļoti plāšu kanālu klāstu, no kuriem regulāri skaties tikai desmit. Seko līdzi saviem lietošanas paradumiem, izvērtē ikdienas patēriņu un identificē tās lietas, no kurām varētu atteikties un ietaupīt uz samazinātā pakalpojuma rēķina.

5. Refinansē aizdevumus

Līdzīgi, kā ar vairāku pakalpojumu apvienošanu vienā rēķinā, tu vari izmantot arī aizdevumu refinansēšanas pakalpojumu jeb pārkreditāciju. Ja tev ir vairāki aizdevumi - hipotekārais kredīts, auto līzings u.c. - pie atšķirīgiem kredītdevējiem, tu vari apvienot tos vienā maksājumā, atbilstoši Latvijas kredītu reģistra noteikumiem. Vienā maksājumā var savienot dažādus aizdevumu veidus ar atšķirīgām kredītu procentu likmēm. Ieguvumi no refinansēšanas ir būtiski - iespējas iegūt zemākas procentu likmes un izdevīgāku mēneša maksājumu, arī atmaksas termiņš potenciāli var būt garāks. Turklāt kredītu apvienošanas pieteikums tiek izskatīts ātri un pēc refinansēšanas apstiprināšanas Tavas pārkreditējamās kredītsaistības tiks dzēstas vienas dienas laikā.

Taču ir vairākas būtiskas lietas, kuras nepieciešams izvērtēt pirms pieteikties kredīta refinansēšanai. Pirmkārt, ir jānoskaidro maksimālā pārkreditācijas summa un cik daudz  dažādu aizdevumu ir iespējams apvienot, lai saprastu vai tavas kredītsaistības pēc šī kritērija atbilst refinansēšanas pakalpojuma izmantošanai. Tāpat ir svarīgi noskaidrot cik liela būs procentu likme pēc kredītu apvienošanas un tīri matemātiski aprēķināt vai refinansēšana nepalielinās tavus procentu izdevumus. Lai saņemtu labāku refinansēšanas piedāvājumu ar iespējami zemāku procentu likmi, pārliecinies, ka tev ir laba kredītvēsture, jo tas ir viens no svarīgākajiem faktoriem, ko pārkreditācijas pakalpojuma sniedzējs vērtēs, gatavojot tev individuālo piedāvājumu.