11/16/2022

Slēptie finanšu stresori svētku laikā un kā tos pārvarēt

Slēptie finanšu stresori svētku laikā un kā tos pārvarēt

Svētku laiks ir pilns ar patīkamām rūpēm, pirmssvētku kņadu un brīnumu gaidīšanu, taču tas ir saistīts arī ar dažādiem slēptiem finansiāliem stresa faktoriem. Šajā rakstā runāsim par to, kādas lietas svētku laikā var sagādāt finansiālo stresu, kā pārvarēt šo finanšu mīnu lauku, nelokāmi un pārdomāti pārvaldot savu naudu. Saki "NĒ" pārlieku lieliem tēriņiem šajos Ziemassvētkos un “JĀ" sava svētku budžeta striktai ievērošanai!

Stresors #1: Ziemassvētku pasākumi

Decembris ir Ziemassvētku pasākumu mēnesis. Mēs mēdzam apmeklēt vairākus Ziemassvētku pasākumus – darba korporatīvi, bērnu eglītes, ģimenes svētku vakariņas, draugu sarīkojumi, Jaunā Gada balles, koncerti, Ziemassvētku tirdziņi utt. Katrs no tiem neizbēgami ir saistīts ar zināmiem tēriņiem. Kopējā svētku pasākumu skaita pārdomāta reducēšana ne tikai mazinās tavu finansiālo stresu svētku laikā, bet arī ietaupīs enerģiju, ļaujot pievērsties tikai tām lietām, kuras tev patiešām sagādā prieku.

Turklāt, tā vietā, lai apmeklētu katru ģimenes vai draugu sarīkojumu atsevišķi, tos var apvienot vienā lielā Ziemassvētku groziņu vakarā. Galvenās groziņu vakara priekšrocības ir tās, ka pasākuma izmaksas ir vienmērīgi sadalītas uz visiem viesiem - katrs nāk ar savu ēdienu, visi pulcējas vienā vietā (ja tas ir viesu nams, tad īres maksu sadala uz galvām). Turklāt tāds pasākuma veids ir daudz jautrāks un sniedz iztēlei neierobežotas iespējas spēlēm un citām izklaidēm.

Stresors #2: Ziemassvētku dāvanas

Gandrīz trešdaļa Latvijas iedzīvotāju šā gada Ziemassvētku dāvanu iegādei plāno tērēt tikpat, cik pērn, visbiežāk paredzot budžetu no 50 līdz 200 eiro, noskaidrots starptautisko sūtījumu kompānijas "Venipak" pasūtītajā iedzīvotāju aptaujā, kas veikta visās trīs Baltijas valstīs. 35% respondentu no Latvijas pauda, ka rūpīgi izplānos pirkumu sarakstu un meklēs labākos piedāvājumus un atlaides. 

Tas noteikti ir ļoti prātīgs nodoms, bet vēl aizvien viena no lielākajām kļūdām, ko pieļaujam iepērkoties, ir ļaušanās emocijām, kā rezultātā tiek veikti neskaitāmi impulsīvi pirkumi. Tas nozīmē, ka mēs iegādājamies preces, ko īsti nevaram atļauties, bet pēc tam cenšamies atrast veidu, kā apmaksāt rēķinus. 

Pirms mesties iepirkšanās maratonā, rūpīgi piedomā pie dāvanu saraksta un to cenu kategorijas, kas objektīvi pārāk nekaitēs tavam maciņam. Kad saraksts ir gatavs, nenoslinko un velti nedaudz laika, lai salīdzinātu cenas, pameklētu, kuri veikali piedāvā atlaides un izmanto izdevīgāko piedāvājumu. Apsver iespēju iegādāties visu nepieciešamo internetā. Bieži vien svētku laikā interneta veikali piedāvā dažādas akcijas, ievērojamas atlaides un bezmaksas piegādi. Sortimenta ziņā interneta veikali ir daudz pateicīgāki, nekā tirdzniecības centri, turklāt online vidē ir vieglāk atturēties no kārdinājuma iegādāties kaut ko nevajadzīgu.

Vēlams neatstāt dāvanu pirkšanu uz pēdējo mirkli, jo tuvāk Ziemassvētkiem veikali mēdz strauji paaugstināt produktu cenas, lai svētkos apmānītu pircējus ar “viltotām” atlaidēm, kuras tikai samazina uzpūsto cenu līdz produkta standarta cenai. Priekšlaicīga plānošana ļaus tev neuzķeries uz šiem mārketinga trikiem un nepārsniegt budžetu, ļaujoties “pēdējā brīža” panikai. 

Stresors #3: Dāvināšanas gars

Dāvināšana ir tik emocionāli piepildīts pasākums. Katram ir savi neizteikti noteikumi un gaidas par to. Bieži vien dāvanu sagādāšana pārvēršas par patiesu mīnu lauku un finansiālo bedri, šajā procesā ir jāspēj meistarīgi orientēties. Vai tev ir jāparedz dāvana katram ģimenes loceklim? Ko darīt ar dāvanām kolēģiem? Vai obligāti jāapsveic arī katru no draugiem?

Pārliecinies, ka zini, vai un kādu dāvanu tavi vistuvākie cilvēki vēlas saņemt šajos Ziemassvētkos. Iespējams, ka tā vietā, lai dāvinātu kaut ko vīram vai sievai, jūs abi labāk gribētu šo dāvanām paredzēto naudu iztērēt kādai sen plānotai sadzīves vajadzībai. Iespējams, ka jūsu bērni nemaz nevēlas kārtējo Lego, bet tā vietā vēlas saņemt naudas dāvanu, lai sakrātu kādam lielākam pirkumam. Varbūt, ka labākā dāvana taviem vecvecākiem vai sen neredzētiem draugiem nav tosteris, bet kopā pavadīta diena. Bet, lai nešķērdētu naudu bezpersoniskiem sīkumiem priekš katra kolēģa, labāk izlozējiet savā starpā, kurš kuram šogad sagādā dāvanu – tā katrs saņems kaut ko īpašu. 

Stresors #4: Instagram efekts

Līdz Ziemassvētkiem vēl ir nepilni divi mēneši, bet sociālajā tīklā Instagram jau ir jūra ar perfekti izrotātām Ziemassvētku eglītēm un ziņu lente ir pilna ar krāsainiem, mājīgiem un mirdzošiem svētku atribūtiem. Jāsaka, ka arī veikali neatpaliek no Instagram un veido internetveikalu preču bildes tik neatvairāmas un svētku atmosfēras caurvītas, ka grūti atturēties no pirkuma.

Instagram efekts ir reāls un rada nevajadzīgu finansiālu stresu. Nevajag aizrauties ar Instagram tīkamākajiem rotājumiem, vienādām ģimenes pidžamām vai perfekti noformētu galdu ar visiem Pinterest cienīgiem ēdieniem un dzērieniem, kuri "nejauši" salikti krāšņas fotogrāfijas izkārtojumā. Visas šīs lietas gaismas ātrumā iztukšo tavu maciņu, pie tam radot tikai vienreizējas, īslaicīgas emocijas. 

Ja vēlies uzburt neaizmirstamu Ziemassvētku atmosfēru, esi radošs. Nepērc klasisku Ziemassvētku eglīti, bet uztaisi to pats no mājās atrodamiem materiāliem – gaismiņām, virtenēm, kociņiem, dabas materiāliem vai pat PET pudelēm. Izgatavo unikālus pašdarinātus eglītes un mājas dekorus. Izdomā oriģinālu dāvanu iesaiņojumu, piemēram, no tekstilizstrādājumiem – virtuves dvieļiem vai lakatiem, kas var kalpot arī par daļu no dāvanas. Ja aicināsi palīgā arī pārējos ģimenes locekļus, šis radošuma lidojums ne tikai saliedēs jūs, bet arī dāvinās kopējās kompānijas baudīšanas prieku. Tas ir tas, par ko patiesībā ir Ziemassvētki!

Stresors #5: Ceļošana un izklaide svētku laikā

Ceļošana jebkurā gadalaikā ir saistīta ar zināmu emocionālu un finansiālu stresu. Ziemassvētku laikā stresa līmenis sasniedz jaunu virsotni – parādās neskaitāmas papildus maksas, cenas strauji pieaug, nemaz nerunājot par svētku burzmu, kas var negatīvi ietekmēt tavus atpūtas plānus.

Ja plāno šos Ziemassvētkus pavadīt ārzemēs, pārliecinies, ka esi izlasījis šo rakstu ar vērtīgiem padomiem taupīgai ceļošanai – plāno ceļojumu laicīgi, izmanto “couchsurfing” servisus, dod priekšroku lētām vai bezmaksas izklaides iespējām. Bet, ja vienkārši vēlies doties kaut kur ārpus mājas, arī Latvijā var atrast dažādas atpūtas iespējas. Interneta resursi celojumubode.lv, un gribuatpusties.lv palīdzēs tev atrast optimālo variantu. 

Neaizmirsti arī ieskatīties, kādi Ziemassvētku pasākumi ir plānoti šajā sezonā tavā pilsētā. Vietnē kaskurkad.lv varēsi atrast plašu pasākumu piedāvājumu, tostarp arī pasākumus, kuru apmeklējums neprasa ieejas biļetes iegādi – Ziemassvētku tirdziņi, pilsētas koncerti, street food festivāli un daudz kas cits.